3_CYGAN_MICHAL_ZAKLAD_PENITENCJARNY_2017_foto_j_rojkowski

Dla kogo Grand Prix Bielskiej Jesieni 2017?

Kultura

7 Lis 2017   ,

Czas na wyniki.

Nazwisko zwycięzcy Bielskiej Jesieni 2017 oraz laureatów pozostałych nagród i wyróżnień regulaminowych, wyróżnień redakcji patronackich i nagrody specjalnej poznamy w czwartek, 9 listopada o godz. 17.00 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zwycięzca konkursu otrzyma Grand Prix – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20.000 zł) oraz Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w wysokości 10 tys. zł wraz z organizacją wystawy indywidualnej. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (20.000 zł); trzeciego miejsca – Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej (10.000 zł). Wręczonych zostanie również pięć wyróżnień regulaminowych (2.000 zł każde). Fundatorami wyróżnień są firmy z Bielska-Białej i regionu, od lat wspierające Bielską Jesień: AQUA SA, FCA Poland SA, LOTOS Terminale, POLMOTORS Sp. z o.o., PRO Sp. z o.o.

Wyróżnienia przyznaje także osiem redakcji pism i portali: Artinfo.pl, Kwartalnik „Artluk”, Pismo Artystyczne „Format”, „Gazeta Wyborcza” Katowice, „Magazyn Sztuki w Sieci”, „Notes na 6 Tygodni”, O.pl Polski Portal Kultury, Magazyn „Szum”. Nagrodą są różne formy publikacji o wyróżnionym artyście.

W jury Bielskiej Jesieni 2017 zasiedli znani krytycy, historycy sztuki i artyści: Hanna Wróblewska, Jerzy Kosałka (przewodniczący jury), Jerzy Truszkowski, Ryszard Ziarkiewicz i Agata Smalcerz.

Po czwartkowym ogłoszeniu wyników i otwarciu wystawy (9 listopada) następnego dnia – w piątek, 10 listopada o godz. 11.00 – po ekspozycji oprowadzać będą członkowie jury. W oprowadzaniu uczestniczą artyści, których prace są prezentowane na wystawie.  Odbędzie się także otwarty panel dyskusyjny pt. „Pomiędzy Malarstwem a malarstwem”, który poprowadzi prof. Kamil Kuskowski, dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Finał Bielskiej Jesieni jest dwudniowym świętem malarstwa – spotkaniem artystów, krytyków, publicystów i miłośników sztuki, które umożliwia wzajemne bliższe poznanie się i bezpośrednią wymianę poglądów na temat współczesnego malarstwa w Polsce w scenerii wystawy finałowej biennale – dzieł,  które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat.

Bielska Jesień jest ogólnopolskim konkursem malarstwa organizowanym od 55 lat. W tym roku jury obejrzało 2.989 prac 700 artystów, z których wybrało 194 obrazy 69 twórców na wystawę finałową konkursu. Prace będą eksponowane w Galerii Bielskiej BWA oraz w zabytkowej Willi Sixta w Bielsku-Białej.

43 Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program finału 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017

czwartek, 9 listopada 2017
godz. 17.00 – otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników biennale
Ceremonię otwarcia uświetni muzyka w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej.

piątek, 10 listopada 2017
godz. 11.00
– oprowadzanie po wystawie przez jurorów 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017
– ogłoszenie wyników konkursu na recenzję „Moje Grand Prix Bielskiej Jesieni 2017”. Poznamy nazwiska trzech osób – autorów najlepszych recenzji  na temat wybranych przez nich obrazów spośród prezentowanych w Galerii wirtualnej na www.bielskajesien.pl
Trzy równorzędne nagrody to bezpłatny pobyt weekendowy dla dwóch osób w Qubus Hotel i Apart Hotel Ventus Rosa w Bielsku-Białej lub SPA Hotel Jawor w Jaworzu.
godz. 12.00
Panel dyskusyjny „Pomiędzy Malarstwem a malarstwem” z udziałem jurorów, krytyków sztuki, publicystów, artystów uczestniczących w wystawie finałowej Bielskiej Jesieni 2017.  Moderator – prof. Kamil Kuskowski, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów, Akademia Sztuki w Szczecinie.
Wstęp wolny.

Wystawa Bielska Jesień 2017
10 listopada – 31 grudnia 2017
Miejsca ekspozycji:
Galeria Bielska BWA (ul. 3 Maja 11)
Willa Sixta (ul. Adama Mickiewicza 24)
otwarte codziennie w godz. 10.00–18.00
Uwaga: 17–20 listopada wystawa nieczynna.
Wstęp wolny!

Wystawie Bielska Jesień 2017 towarzyszą spotkania, warsztaty, wykłady i konkursy:

16 listopada, godz. 12.00 – „Sztuka w moim życiu”; oprowadzanie po wystawie dla seniorów, które poprowadzi kuratorka Bielskiej Jesieni 2017, Grażyna Cybulska. Wstęp wolny.

13 listopada – 31 grudnia – konkurs „Selfie z ulubionym obrazem Bielskiej Jesieni 2017”. Szczegóły wkrótce na www.galeriabielska.pl

24 listopada, godz. 12.00 – „Czym może być i czym powinna być recenzja”; warsztaty dla uczniów i dorosłych z nauczycielem polonistą, Krzysztofem Płatkiem. Wstęp wolny. Zapisy w sekretariacie galerii. Szczegółowe informacje wkrótce na www.galeriabielska.pl

25 listopada oraz 2, 9 i 16 grudnia – warsztaty autorskie z czterema artystami, których obrazy prezentowane są na wystawie Bielska Jesień 2017. Zajęcia odbywać się będą w soboty, w godz. 11.00–13.00. Wiek uczestników: od 14 roku życia. Przyjmowane są jedynie zapisy od osób indywidualnych (w sekretariacie galerii). Szczegółowe informacje wkrótce na www.galeriabielska.pl

10 listopada – 31 grudnia – głosowanie dla zwiedzających na najciekawszy obraz na wystawie finałowej Bielskiej Jesieni 2017. Kupony konkursowe, które należy wypełnić, będą dostępne w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta. Po zakończeniu głosowania autorzy pięciu wybranych losowo kuponów otrzymają nagrody. Artysta, którego obraz otrzyma największą ilość głosów od zwiedzających otrzyma Nagrodę Publiczności.

www.bielskajesien.pl

,