6_Odrobina człowieczeństwa, 2015, rysunek

Drobne ranki, piękne zmierzchy Pauliny Poczętej

Kultura, Wydarzenia

31 Sty 2018   , ,

Niezwykła twórczość w BWA.

Rysunki, kolaże, obiekty, obrazy będzie można oglądać na wystawie twórczości Pauliny Poczętej pt. „Drobne ranki, piękne zmierzchy”, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 1 lutego o godz. 17.00 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Artystka, mówiąca o sobie „jestem dziwną kolekcjonerką zdarzeń i emocji”, prezentuje na wystawie prace z ostatnich kilku lat: rysunki i kolaże rysunkowe z cyklów „Odrobina człowieczeństwa” i „Ślady po bańkach” oraz obiekty pt. „Lekcja skarpet”. Poprzez działania artystyczne Paulina Poczęta przywraca znalezionym przedmiotom ich wartość, nadaje im nowy sens. W obrazach, opartych w dużej mierze na autoportrecie, porusza problem samotności człowieka, odwołuje się do tematyki pamięci i wspomnienia.

– Moja codzienna praktyka twórcza to gimnastykowanie się z codziennością; odszukiwanie, fotografowanie, zestawianie i przetwarzanie istniejących „realiów” w projekcje własnych wizualnych sentymentów, odkrywających mikrosensy i bezsensy otoczenia oraz mnie samej.
Uprawiam zbieractwo artystyczne, kolekcjonuję schodzone skarpety, zapisuję strzępy zdań, rysuję – uwznioślając farsę, maluję – zwłaszcza siebie. Bawię się w wizualne piekło/niebo, starając się być uważną na tę całą niezauważaną niepotrzebność – mówi artystka.

Paulina Poczta (ur. w 1980 roku) jest absolwentką cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; dyplom obroniła w 2005 roku; w 2013 r. otrzymała tytuł doktora sztuki. Zajmuje się rysunkiem, tworzeniem obiektów, grafiką i malarstwem. Jest autorką ponad dwudziestu wystaw indywidualnych; uczestniczką ok. stu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą; laureatką m.in. II Nagrody 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie (2014), I Nagrody 29. Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Pedagogów Plastyki oraz Nagrody specjalnej  XVIII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2016. Od niedawna mieszka w Bielsku-Białej.

Wystawa Pauliny Poczętej pt. „Drobne ranki, piękne zmierzchy” czynna będzie w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej do 25 lutego br.

, ,