AFRYKAMERA-2015_0

Festiwal Afrykamera 2015 | Katowice

Design, Festiwale, Kultura

2 Lip 2015   , ,

AFRYKAMERA-2015_0Obejrzałbyś?

Najlepsze filmy warszawskiej edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera ponownie będą pokazywane w Kinoteatrze Rialto Katowicach. Jak zwykle pojawią się zarówno dokumenty, jak i fabuły, ale prawdziwym hitem może być pierwsza etiopska produkcja science fiction – „Beti i Amare”. Przed każdym seansem o filmach opowie afrykanistka Miłka Stępień.Katowicka AfryKamera jest wydarzeniem towarzyszącym Art Naif Festiwalu podczas którego prezentowana jest najbardziej kolorowa sztuka świata. W tym roku postindustrialną przestrzeń Galerii Szyb Wilson wypełnią prace ponad 300 twórców z 34 krajów świata.

Program:

3 lipca (piątek), godz. 18.00
Koza za głos”, reż. Jeroen van Velzen, Kenia, Holandia, 2014, 51 min
Kenia, wybory przewodniczącego szkoły w niewielkim mieście Kilifi. Trzech młodych i zdeterminowanych kandydatów staje do walki o objęcie tej funkcji. Pełen humoru film, który w krzywym zwierciadle ukazuje współczesną  kenijską scenę polityczną.

Timbuktu”, reż. Abderrahmane Sissako, Mauretania, Francja, Mali, 2014, 97 min
Dżihadyści przejęli kontrolę nad jednym z miast Mali – tytułowym Timbuktu. Narzucają mieszkańcom restrykcyjny reżim: nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, całkowicie wyłączone z życia społecznego.

 4 lipca (sobota), godz. 18.00
Bity Antonova”, reż. Hajooj Kuka, Sudan, Republika Południowej Afryki, 2014, 68 min,  dokument
Tętniący życiem film o mieszkańcach gór Nubii na pograniczu Sudanu i Sudanu Południowego.  Pomimo permanentnego stanu wojny domowej, mieszkańcy schowani w górach lub obozach dla uchodźców nie tracą ducha. Zagłuszają odgłosy bomb zrzucanych przez tytułowe Antonovy nieustającą i pełną radości muzyką.

Beti i Amare”, reż. Andy Siege, Etiopia, Niemcy, 2014, 94 min
Pierwsza etiopska produkcja z gatunku science-fiction. Opowiada historię zwykłej dziewczyny – Beti, która pewnego dnia, tuż po uderzeniu meteorytu w pobliżu wioski, spotyka tajemniczego przybysza imieniem Amare.

 5 lipca (niedziela), godz. 18.00
„Virunga”, reż. Orlando van Einsiedel, Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga, 2014, 100 min, dokument.
Virunga to park narodowy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, założony w 1925 roku jako pierwszy park narodowy w Afryce. Trzej strażnicy parku: były żołnierz, opiekun osieroconych goryli i Belg – działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, wkładają całe swoje serce na rzecz ochrony tego światowego dziedzictwa. Zadanie staje się szczególnie trudne, gdy w 2012 roku rebelianckie ugrupowanie Ruch 23 rozpoczyna wojenną kampanię antyrządową.

03.07.2015 – 05.07.2015
Kinoteatr Rialto / ul. św. Jana 24 / Katowice
wstęp wolny

http://www.afrykamera.pl
https://www.facebook.com/afrykamera

, ,