ROYAL+BALLET+122-anti-jpeg

Grudzień w NCK

Kultura, Wydarzenia

20 Lis 2017   , , ,

Kultura nie boi się zimy!

Nowohuckie Centrum Kultury nie zwalnia tępa. Grudzień, to kolejny mocny miesiąc w wykonaniu NCK. Każdy znajdzie coś dla siebie.

1 grudnia 2017 (piątek), g. 16.00-20.00
2 i 3 grudnia 2017 (sobota i niedziela), g. 9.00-13.00 i 14.00-18.00, budynek C

WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH

Jeżeli chcecie przypomnieć sobie dziecinne fascynacje i z nostalgią wracacie do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze waszego pokoju i znikającej pod tapczanem, to… koniecznie musicie odwiedzić Wystawę Makiet Kolejowych organizowaną przez członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Zaprojektowany szczegółowo miniaturowy świat, w którym modele kursować będą zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy, zafascynuje nie tylko miłośników kolei – przyjdźcie i sprawdźcie!

Bilety: 10 zł, 5 zł (ulgowy)

2 grudnia (sobota), g. 16.00, Scena NCK
5, 6 grudnia (wtorek, środa), g. 9.00, 11.30, Scena NCK
Imprezy mikołajowe

W programie przedstawienie teatralne pt. „GRUDNIOWY GOŚĆ”
w wykonaniu aktorów z Teatru Banasiów z Warszawy

Grudzień. Codziennie, po zachodzie słońca, kiedy niebo stawało się intensywnie niebieskie, na conocny spacer wyrusza niezwykła i magiczna rodzina. Tatuś Jaskrawość i mama Lśnienie pokazywali maleńkiej Iskiereczce miejsca gdzie, już za chwilę i samodzielnie, będzie musiała zapalić maleńkie lampeczki. One to oświetlą drogę i poprowadzą wprost do tych, którzy niecierpliwie czekają na niezwykłego i tajemniczego gościa. Trudne to zadanie i nie wolno się pomylić. Pomoże jej w tym Świetlik – on ma spis wszystkich, do których musi trafić grudniowy gość.

Na niebie lampeczki same układają się w piękną aleję, ale na ziemi? Wszystkie krzaczki są do siebie podobne, bardzo dużo drzew, można się łatwo zgubić. Najpierw złą drogą poszedł Świetlik i wpadł do norki, w której mieszka krasnoludek Odludek.  Iskiereczka bez Świetlika też pogubiła drogi.  Noc się niedługo skończy, a światełka jeszcze nie rozstawione.  A te, które udało się postawić kot Psot, tak dla zabawy, przestawia i miesza. A te, których kot nie zauważył, ptak Dziwak kradnie. Zrobił się taki bałagan, że nawet pory roku i miesiące się pogubiły. Kto posprząta ten bałagan? Może krasnoludek Odludek wreszcie zatęskni za grudniowymi świętami?

Czy Iskiereczka i Świetlik ustawią światełka?
Czy Iskiereczka wróci do swoich rodziców?
Czy Grudniowy Gość trafi do tych, którzy na niego czekają?
Czy wiemy po co zapalamy lampki na choince?

scenariusz i reżyseria: Wojciech Banaś
muzyka: Malwina Wochna

Podczas spektaklu publiczność dziecięca znakomicie się bawi śpiewając piosenki z aktorami występującymi w kolorowych strojach. Piękna muzyka, kolorowe dekoracje, przystrojona świątecznie choinka, popisy aktorskie – wszystko to tworzy niesamowity nastrój zimy i świąt.

Po spektaklu prezenty dla dzieci, zakupione przez opiekunów, rozdaje na scenie Święty Mikołaj.
Istnieje również możliwość zorganizowania imprez zamkniętych dla firm i instytucji – terminy do uzgodnienia.

bilety: 20 zł, 16 zł (grupowy)

3 grudnia (niedziela), g.18.00 , Scena NCK
„BIAŁA BLUZKA” – monodram Krystyny Jandy – OCH TEATR

Wg opowiadania Agnieszki Osieckiej
W roli Elżbiety Krystyna JandaAdaptacja i reżyseria Magda Umer
Zespół w składzie:
Janusz Bogacki – fortepian
Tomasz Bogacki – gitara
Paweł Pańta – kontrabas
Bogdan Kulik – perkusja

„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka – dziś dojrzała kobieta po przejściach – i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

bilety: 140 zł, 120 zł

7 grudnia (czwartek), g. 19.00, Scena NCK
Kabaret Jurki – program „Święta polskie”

Kabaret JURKI pochodzi z Zielonej Góry. Istnieje od 1994r.
JURKI tworzą: Agnieszka Marylka Litwin, znany Wojtek Kamiński, Przemysław Sasza Żejmo, Marek Litwin.
Czwórka scenicznych indywidualności. Doskonale potrafią nawiązać kontakt z publicznością. Dynamiczni, śmieszni, z treścią i dużą dawką improwizacji.

 „Święta polskie” – to najnowszy program kabaretu JURKI.

Święta mają to do siebie, że zawsze się kończą. Czasem kończą się ot tak, po prostu. Innym razem, tak jak zwykle. A czasem kończy je jakaś głębsza refleksja albo wymiana zdań, czynów, pieniędzy, a nawet i żon. Warto świętować, bo zawsze możemy się czegoś nauczyć. Jak zrobić orła w śmietanie? O czym rozmawiać nad grobem? I co robi ninja w jasełkach? Przy naszym stole każdy znajdzie dla siebie dodatkowe nakrycie. Zapraszamy do świętowania przy suto zastawionym programie z kabaretem Jurki.

bilety: 60 zł

9 grudnia (sobota), g.11.00, Scena NCK
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA – spektakl baletowy

Royal Lviv Ballet – Artyści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” im. Salomei Kruszelnickiej

Dawno, dawno temu… za górami, za lasami leżała piękna kraina. Rządzili nią król i królowa. Ich rządy były sprawiedliwe. W królestwie  poddani kochali ich ale… do pełni szczęścia brakowało im dziecka. Długo na nie czekali, aż wreszcie nadszedł upragniony moment i królowa powiła córeczkę. Dziewczynka była niezwykłej urody. Włosy miała czarne jak heban, oczy niebieskie jak niebo, usta czerwone jak krew, a cerę białą jak śnieg – dlatego nazwano ją Śnieżką. Szczęście w królestwie nie trwało zbyt długo. Królowa zmarła, a król pod wpływem czarów pięknej wiedźmy ożenił się z nią.  Nowa Królowa miała tylko jeden cel… a właściwie dwa… pozbyć się Śnieżki, która rosła piękniejąc z dnia na dzień i jej ojca – króla.

Niezwykła i wzruszająca opowieść, za sprawą artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu, błyszczy na scenie. Piękne kostiumy, scenografia i mistrzowskie wykonanie od zawsze porywa i zachwyca widzów na całym świecie.

baletmistrzowie inscenizacji – Victor Szczerbakov, Ołech Petryk
reżyseria obrazu cyfrowego – Sergey Garmash.
kostiumy – Pavla Stalinsky
libretto – Victor Szczerbakov

bilety: 70 zł

9 grudnia (sobota), g.18.00, Scena NCK
JEZIORO ŁABĘDZIE  – spektakl baletowy

Royal Lviv Ballet – Artyści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” im. Salomei Kruszelnickiej

„Jezioro łabędzie” to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów – Piotra Czajkowskiego, wprowadzą widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego.

Zachwycające, ręcznie szyte, kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że każdy spektakl jest niezapomnianym przeżyciem dla odbiorcy. Zespół złożony z najwybitniejszych artystów kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, czarując publiczność całego świata.

Spektakl w 2 aktach i 4 odsłonach
Czas trwania – 2 godziny

bilety: 120 zł

10 grudnia (niedziela), g.19.00, Scena NCK
„Selfie.com.pl” – spektakl – Teatr MY

Dzięki wszechobecnym mediom społecznościowym nawiązywanie relacji nigdy nie było tak… proste? Bez wychodzenia z domu, a nawet otwierania ust, można z kimś porozmawiać, a także zdobyć setki znajomych. Czy możliwe jest jednak znalezienie prawdziwej miłości i nawiązanie głębokiej relacji?

Zapraszamy na spotkanie z mieszkańcami wielkich blokowisk. Na jednym mieszkają razem Brygida i Julia – przebojowa, pełna energii matka i klasyczny mol książkowy. Brygida, w przeszłości zraniona przez mężczyznę swojego życia, nigdy nie wybaczyła i jest zdeklarowanym wrogiem płci przeciwnej. Nie przeszkadza jej to jednak cały czas martwić się o córkę, która mimo trzydziestki na karku nie ma chłopaka i za wszelką cenę ucieka od zdobyczy nowoczesnej techniki, które pomogłyby jej znaleźć tego jedynego w Internecie…

Na innym osiedlu, małe mieszkanie wielkiego bloku zamieszkują Gerard z synem Pawłem. Gerard sam wychował jedynaka, po tym, gdy jego żona uciekła z jego własnym szefem. Od tamtej pory uważa kobiety za przebiegłe i podstępne, ale i on martwi się o brak partnerki u boku dorosłego synka. Paweł jest informatykiem-freelancerem, który nie lubi wychodzić do ludzi, wszystko najchętniej załatwiłby przez Internet…

Zarówno Julia, jak i Pawełek, nie spieszą się do znalezienia drugiej połówki, uciekając w książki i informatykę. Sprawy biorą w swoje ręce rodzice. Gerard po kryjomu zakłada synowi profil na portalu randkowym, który odnajduje Brygida, co rozpoczyna karuzelę niedomówień i pomyłek. Czy uda się osiągnąć filmowy happy end?

 Obsada:
Julia Kamińska, Dorota Pomykała, Filip Bobek, Mirosław Baka/Robert Gonera
Reżyseria: Maria Seweryn

bilet – 80 zł

11 grudnia (poniedziałek), g. 18.00, sala kameralna 203
Klub Przyjaciół Psychologii -„Czy nasze czasy wykształciły nową osobowość”
bilet -2 zł

12 grudnia (wtorek), g.18.00, Scena NCK
92 Salon literacko muzyczny

Stolik Literacki
„Trzy pocałunki” – wieczór autorski Andrzeja Krzysztofa Torbusa

Stolik Muzyczny
„Prosta historia” – recital Włodzimierza Mazonia z udziałem Renaty Jaśkowskiej (śpiew)

prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk
bilet -2 zł

13, 14, 15 grudnia (środa, czwartek, piątek), g. 10.00 , sala kameralna
Teatrzyk Muzyczny Kamyczek – „Piotruś Pan” – musical

Musical oparty na muzyce zespołu ABBA w wykonaniu Teatrzyku Muzycznego „Kamyczek”. Bardzo współczesna adaptacja bajki J.M. Barriego w zabawny sposób opowiada o marzeniach o powrocie do Krainy Dzieciństwa.
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Ewa Nazim-Zygadło

bilet – 10 zł

17 grudnia (niedziela), g. 19.00, Studio KCC
„Makia” oraz „PROJECT MONSTER” – spektakle taneczne

 „Makia” Grupa Wokół Centrum
tańczą: MONIKA ŚWIECA, MARTA WOŁOWIEC
koncepcja i choreografia: AGATA MOLĄG

Makia – element hawajskiej metody medytacji huny, odnoszącej się do specyficznie pojmowanego skupienia jako umiejętności kierowania energią i posyłania jej tam, gdzie chcemy. Dla nas interesujące stają się nie tyle zasady same w sobie, ale analogie jakie można odnaleźć i użyć do pracy z tancerzem na płaszczyźnie różnych aspektów obecności scenicznej, koncentracji i połączenia ciała i umysłu, intencji i ruchu, i wreszcie relacji performer – widz.

Energia podąża za uwagą, Uwaga podąża za energią.
To, na czym się skupiamy rozwija się.
Ogniskując świadomość na jakiejś rzeczy powodujemy ruch energii.
Tworząc myślokształt nadajemy mu energię.
Percepcja jest ściśle związana z bodźcami zmysłowymi.
Ciało podąża za koncentracją.
Możemy świadomie obserwować swoją uwagę.
To, na czym skupia się umysł, staje się rzeczywistością.

Grupa Wokół Centrum – to kolektyw artystyczny, działający w ramach Krakowskiego Centrum Choreograficznego, którego trzon stanowią tancerki Agata Moląg, Monika Świeca i Marta Wołowiec. Kolektyw produkuje własne spektakle, realizuje projekty artystyczne we współpracy z artystami z Polski i zagranicy, sprawuje opiekę nad wydarzeniami realizowanymi przez Krakowskie Centrum Choreograficzne oraz prowadzi regularne lekcje tańca współczesnego.

PROJECT MONSTER
choreografia i taniec: TOMASZ BAZAN
dramaturgia: PAWEŁ SOSZYŃSKI
muzyka: MARCIN JANUS
PROJECT MONSTER mówi o konsekwencjach spotkania widowni z performerem.
Kim jest on i kim są oni?
Jak on postrzega ich i oni jego – i czy rzeczywiście dochodzi tu do spotkania?

Naszym celem jest rozszczelnienie tej pozornej oczywistości. Niech on stanie się dla was medium: urzeczywistni to, czego sami się boicie, co was żenuje, czego sami nigdy byście nie zrobili. Czy wtedy będziecie bliżej siebie, a może dalej?

Jesteście bezpieczni w konwencjonalnej sytuacji widz – artysta. Czy na pewno? Spróbujemy zrealizować wasze ukryte pragnienia złożone z sekretnie wyszukiwanych w Internecie treści, które szybko kasujecie z historii.

Kto kim tu gra? I kto wygrywa? Kto komu zrobi dobrze i za jaką cenę?

To będzie sen, ale to nie będzie snem. Cofnijmy się do 1999 roku, na moment przed tym, kiedy wszystkie zegary pokażą 000, a wy byliście 17 lat młodsi.

Dokonamy przekroczenia – do tyłu.

Nie bójcie się, nasz potwór będzie miał śliczną twarz.

bilet – 30 zł

17 grudnia odbędą się również warsztaty tańca współczesnego z Grupą Wokół Centrum
na wszystkich poziomach zaawansowania.

17 grudnia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku. prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilet – 2 zł

18 grudnia (poniedziałek), g. 18.00, sala kameralna 203
Religia Filozofia Kultura – „W świecie Inków”

bilet – 2 zł

19 grudnia (wtorek), g.17.00, sala kameralna
WYDZIAŁ TURYSTYKI

Kolorowe Indie
Zajęcia dla dzieci 4-8 lat.
bilet: 25 zł – jednorazowa wejściówka

31 grudnia (niedziela), g. 20.00
Bal sylwestrowy 2017

Sylwester, jedyna taka noc w roku, w Nowohuckim Centrum Kultury! Powitaj 2018 rok na najgorętszym balu w Krakowie.
O oprawę muzyczną zadba Zespół Czakram, menu serwuje Catering Jurek.
Oprócz szaleństw na parkiecie w programie także konkursy z nagrodami i zabawy!

Bilet – 250 zł / osoba

Informacje i zamówienia:

Kasa – tel. 12 644 02 66 wew. 56

NCK WYSTAWY – grudzień

1- 31 grudnia 2017, FOTO-GALERIA
Krakowski Klub Fotograficzny „Płynie Wisła płynie”
wernisaż wystawy 7 grudnia o g.18.00
Wystawa fotograficzna zorganizowana z okazji „Roku rzeki Wisły 2017”.
wstęp wolny

6 grudnia – 5 stycznia 2018, Galeria CENTRUM
IWO BIRKENMAJER – wystawa prac z lat 1973 – 2017
​wernisaż wystawy we wtorek 12 grudnia o g. 18.00
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa prac
czynna:  wt.-sob.  w g. 11-19, nd. 12-19, pon. nieczynna.
bilety: 10/8 zł

www.nck.krakow.pl

, , ,