teatr-gwiazda-011

„Gwiazda” – premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Kultura

6 Paź 2016   , ,

Nowy sezon w Teatrze Współczesnym. teatr-gwiazda-011

Maciej Tomaszewski w roli Gwiazdy otworzy sezon we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Nie będzie to jednak zwykły monodram, a spektakl, w którym wykorzystany zostanie dźwięk binauralny – rodzaj akustycznego 3D.

Widzowie będą oglądać „Gwiazdę” w słuchawkach. Reżyseruje Krzysztof Czeczot. – Słuchawki mają posłużyć temu, by publiczność usłyszała myśli bohatera. Bez słuchawek będą mogli podglądać jego szaleństwo, ale nie będą wiedzieć z czego ono wynika – wyjaśnia reżyser. – Gwiazda chce być jak Tadeusz Łomnicki, chce być prawdziwą gwiazdą, zagrać wielką rolę, ale jak to gwiazdy, które świecą odbitym światłem i gasną, zbliża się też do swojego upadku. Chciałem uchwycić moment tuż przed upadkiem – mówi Krzysztof Czeczot.

„Gwiazda” to opowieść o wiecznym niespełnieniu, o marzeniach o wiecznej sławie, o potrzebie uwagi i miłości, a artystycznym ja, które domaga się uznania i zachwytu. „Gwiazda” to także najczęściej wystawiany tekst Helmuta Kajzara. Rola napisana jest dla postaci kobiecej, ale jak podkreśla reżyser „Gwiazda” dotyka tak szerokiego pojęcia, że może zgrać ją każdy, także mężczyzna. – Ten tekst dzieje się na tylu płaszczyznach, że nie chcę już ich ogarniać. Zostawiam to widzom – dodaje. Premiera „Gwiazdy” 24 września na Scenie na Strychu.

W październiku WTW organizuje także Dni Patronów – dramaturgów związanych w teatrem Helmutem Kajzarem, Tymoteuszem Karpowiczem i Tadeuszem Różewiczem. W ich ramach zaplanowano kolejną premierę 7 października. Będzie to „Nauka chodzenia” Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Będzie to spektakl-wędrówka przez dramaty, prozę i poezję Różewicza.

W programie także performatywne czytanie „Zakupu z dostawą na miejsce” Tymoteusza Karpowicza (reż. Marek Fiedor), gościnny spektakl (koprodukcja WTW z krakowskim Teatrem Ludowym) „Kartoteka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Marcina Kalisza i transmisja „Gwiazdy” w II progranie Polskiego Radia (8 października o godz.18).

W grudniu teatr zaprosi widzów na Festiwal Dramatu. W programie znajdą się spektakle z Polski i zza granicy, czytania i spotkania z twórcami.

Kolejna premiera w styczniu. Na scenie zobaczymy „Szaberplac, moja miłość” Szymona Bogacza w reżyserii Tanji Miletic Orucevic. W marcu zaś w reżyserii Natalii Sołtysik „Skrzywienie kręgosłupa” Ingrid Lausund. Ostatnia premiera w tym sezonie planowana jest w maju. Będzie to „Panna Nikt” Tomka Tryzny w reżyserii Pawła Passiniego.

Teatr kontynuuje Konkurs Dramaturgiczny „Strefy Kontaktu”, II edycję rozstrzygnie w marcu.

http://www.wteatrw.pl
Facebook 

, ,