Juwenalia – Niepokorni w Krakowie – sześć kapel z pięciu krajów!

Design, Kultura

9 Kwi 2015   Video

Koncert  „Niepokorni”, na stale wpisał się w kalendarz krakowskich juwenaliów. Na imprezie słuchacze otrzymują dawkę dobrej muzyki alternatywnej z kraju i ze świata. W tym roku będzie wyjątkowo różnorodnie i międzynarodowo! Impreza odbędzie się 6 maja.

Na scenie pojawią się artyście z Polski (Kari oraz Fisz-Emade Tworzywo), ale też Islandia (Halla Nordfjord), Holandii (Teddy Jr & The Undertakers), Wielkiej Brytanii (Benjamin Yellowitz) i Litwy (Colours Of Bubbles)! Będzie alternatywny rock, będą songwriterzy, będzie elektronika, będą dobre teksty i dobre melodie. Do zobaczenia 6 maja (środa) o godz. 17 przed klubem Żaczek!

Koncert Juwenalia – Niepokorni odbędzie się po raz ósmy! W minionych latach na imprezie grali m.in. Czesław Śpiewa, Hurricane Dean (Niemcy), Lao Che, Bajzel, Epolets (Ukraina), ET Tumason (Islandia), Please The Trees (Czechy), DagaDana (Ukraina), Dick4Dick, Pustki, Fisz/Emade, 3moonboys, Muchy, Peter J. Birch & The River Boat Band, Snorri Helgason (Islandia), Mitch & Mitch i The Car Is On Fire.

Tegoroczni artyści:
Fisz-Emade - fot.-iwona-bielecka

FISZ/EMADE – TWORZYWO

Fisz Emade to Bartek i Piotr Waglewscy, prywatnie rodzeni bracia a zawodowo duet producent vs. wokalistoraper. Od 2001 roku wydali 9 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Fisz Emade jako pierwsi na takim poziomie wprowadzili w polskim hiphopie miękkie brzmienia i miękkie teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj bracia stale experymentują starają się jednak by wszystkie ich wynaliazki łaczył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie.

www.facebook.com/FiszEmade
KARI_fot. Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek

KARI

To polska artystka, producentka i singer-songwriterka uznana przez dziennikarzy za objawienie i nadzieję polskiej sceny alternatywnej. Po dwóch latach od sukcesu debiutanckiej płyty „Daddy Says I’m Special”, którą wydała jako Kari Amirian, artystka powróciła z nowym albumem „Wounds And Bruises” (oba wydane przez Nextpop).

Album został wyprodukowany przez KARI i Jona Headley’a w Wielkiej Brytanii, gdzie wokalistka spędziła ostatni rok, poszukując nowych inspiracji. KARI zdobyła główną nagrodę magazynu „HIRO” 2012 oraz nominację do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. Artystka na swoim koncie ma już także wyróżnienia za najnowsze wydawnictwo „Wounds And Bruises”. Płyta zwyciężyła w plebiscycie Prześwietlamy portalu Musicis.pl w kategorii Album Roku, a także zdobyła szereg wyróżnień w rocznych podsumowaniach i plebiscytach, m.in.: Brand New Awards , „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, T-mobile.music.pl i cgm.pl. Krytycy i fani stawiają ją w jednym szeregu z artystkami takimi jak: Bat For Lashes, Lykke Li, Stina Nordenstam, czy Fever Ray. Artystka zagrała wiele koncertów w całej Polsce, w tym na największych festiwalach takich jak Open’er Festival, Free Form Festival, Męskie Granie, Slot Art Festival, Malta Festival i wielu innych.

www.facebook.com/KARI.officialfanpage
Halla Nordfjord - fot Jarek Klamka - Borówka Music2

HALLA NORDFJORD /ISLANDIA/

Świetna songwriterka z Islandii promować będzie wydany zimą album „Bridge” (w Polsce płyta została wydana 29 grudnia nakładem Borówka Music/ Smekkleysa Records) i zebrała wiele pozytywnych recenzji. Tygodnik „Przekrój” pisze: – Halla wkrótce będzie gwiazdą. Wtedy będziecie mogli się pochwalić, że słyszeliście ją wcześniej w którymś z polskich miast. „Gazeta Wyborcza” dodaje: – Główny atut Halli Nordfjörd to głos. Głęboki i lekki zarazem, jego barwa ma w sobie interesującą bezpretensjonalność i coś kojącego: przykuwa uwagę i zarazem relaksuje.

Podczas koncertu Halla zaśpiewa autorskie utwory zarówno po angielsku, jak i po islandzku.

www.facebook.com/hallanorth

www.soundcloud.com/hallanorth

TEDDY JR & THE UNDERTAKERS /HOLANDIA/POLSKA/

To świetny holenderski songwriter. Koncertując przemierzył pół Europy. Grał m. in. w Holandii, Francji, Belgii, Polsce i w Niemczech. Występował m. in. jako support przed New Model Army w Rotterdamie i Amsterdamie, w Polsce grał przed Peterem Gabrielem na Life Festival w Oświęcimiu. Występował też na kilku mniejszych festiwalach w naszym kraju. Teddy w muzyce łączy folkowe brzmienia z energią grunge’u lat 90-tych. Artysta sam komponuje i pisze swoje utwory inspirując się takimi wykonawcami jak Eels, Neil Young, Frank Turner czy Tom Petty. Piosenki Teddy’ego, jak sam mówi, są: „Opowieścią o moim życiu, miłości, frustracjach, przedstawiają świata dookoła.”

Kuba Wojewódzki po wysłuchaniu występu Teddy’ego: Okazuje się, że ciągle może być i artystycznie, i z przesłaniem. [Tygodnik „Polityka”].

www.soundcloud.com/teddy-jr

www.facebook.com/teddyjrmusic

COLOURS OF BUBBLES /LITWA/

Przez ostatnie osiem lat Colours Of Bubbles zagrali ponad 200 koncertów. Wystąpili w każdym z nadbałtyckich krajów, ale także w Niemczech, Holandii czy Francji. Grupa gra nowoczesnego indie rocka.

Panowie wystąpili m.in. na legendarnych Positivus Festival (największej imprezie krajów nadbałtyckich) i Jyrock Festival czy też na Reeperbahn w Hamburgu i targach Tallinn Music Week bądź Vilnius Music Week. W dorobku grupy jest też kilka singli i płyt.

W styczniu Colours Of Bubbles zostali laureatami nagrody MAMA (odpowiednik naszych Fryderyków) w kategorii Muzyka Rockowa. Jeśli nie znasz muzyki litewskiej, masz idealną okazję do zapoznania się z nią od najlepszej strony!

www.coloursofbubbles.com

BENJAMIN YELLOWITZ /WIELKA BRYTANIA/

Chwalili go Fink i Ben Howard, życzliwie wypowiadała się o nim nawet grupa Coldplay. To artysta, który gra na kilku instrumentach, komponuje i śpiewa. Koncertuje też dużo na terenie Wielkiej Brytanii i innych europejskich krajów. Do Polski przyleci z zespołem. Jego muzyka to fuzja ambientu, elektroniki i muzyki akustycznej. Brzmieniem przypomina trochę Jamesa Blake’s czy Eda Sherana. Artysta promować będzie nowy album, który zostanie wydany wiosną. Do Krakowa przybędzie w ramach europejskiej trasy obejmującej m.in. Amsterdam, Berlin, Pragę i Paryż. To właśnie Beniamin Yellowitz otworzy koncert Juwenalia – Niepokorni. Chyba warto być przed sceną punkt 17.00.

www.benjaminyellowitz.com

Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Impreza doczekała się 50 edycji! Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa. Na Niepokornych grali m.in. Muchy, Lao Che, Voo Voo, Lech Janerka, Indigo Tree, Please The Trees (Czechy), Pustki, Dick4Dick, Myrra Ros, (Islandia), Żywiołak, Masala, Brodka, Chłopcy Kontra Basia, Czesław Śpiewa, Pustki i CeZik. Producentem imprezy jest Edyta Pogwizd reprezentujące klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz.

www.borowkamusic.pl