1

Katowice 1939-1945 – spacer po mieście

Kultura

2 Cze 2016   ,

1We wtorek, 14 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Historii Katowic zostanie zaprezentowany jeden z najbardziej unikatowych materiałów filmowych, jakie Muzeum posiada w swoich zbiorach.

Dzięki Home Movie Day 2015 r. mieszkaniec Katowic Adam Macura przyniósł do Filmoteki kilkuminutowy film zrealizowany przez swojego ojca na początku lat 40. ubiegłego wieku. Wspólnie z Joanną Kałuską z Muzeum Historii Katowic i Mirosławem Węckim z Archiwum Państwowego w Katowicach udało się zidentyfikować większość z obiektów oraz miejsc uwiecznionych przez kilkunastoletniego chłopca w pierwszej połowie II wojny światowej. Film zostanie zaprezentowany i omówiony podczas wydarzenia organizowanego wspólnie przez Filmotekę Śląską, Muzeum Historii Katowic, Archiwum Państwowe w Katowicach i Dziennik Zachodni.

W programie:

– Prezentacja amatorskiego filmu dokumentującego spacer po wojennych Katowicach: „Katowice-początek lat 40.” autorstwa kilkunastoletniego Adama Macury. Film z archiwum Filmoteki

– Śląskiej. Adam Macura (syn autora) i Agata Tecl-Szubert (Filmoteka Śląska)-Promocja książki „W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939–1945” Joanna Kałuska (Muzeum Historii Katowic) i Mirosław Węcki (Archiwum Państwowe)

– Przetrwać apokalipsę. Katowickie schrony przeciwlotnicze w latach drugiej wojny światowej. Tomasz Borówka (Dziennik Zachodni) i Mirosław Węcki (Archiwum Państwowe)

Data 14.06.2016,
Godzina 17.00
Miejsce Muzeum Historii Katowic – Budynek główny. Kamienica mieszczańska
ul. Józefa Szafranka 9 / Katowice

,