LOGO.12FSK

KOLEKTYW EUROPA | Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Design, Kultura

18 Sie 2016   ,

DUSZA EUROPEJSKICH GÓRALICzęść 1.2.2

30 września Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza na drugą odsłonę Kolektywu Europa. Polska Grupa Trebunie-Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quinet, oddadzą pokłon skalistej naturze i duchom przodków. Niezwykłe trio Kalakan zaprezentuje tradycyjne rytmy muzyki baskijskiej.

Kolektyw Europa to cykliczny element Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Powstał z potrzeby stworzenia miejsca do spotkań artystów z regionu oraz przestrzeni do prezentacji ekscytujących, międzykulturowej współpracy artystów. W ubiegłym roku na scenie spotkały się zespoły: Hulajhorod z Ukrainy, Ethno Trio-Trosa i Nasta Niakrasava z Białorusi wraz z polskim R.U.T.A, drugi koncert należał do romskiej kapeli Koani Orkestar z Macedonii.

Podczas tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia, Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet zagrają premierowy materiał z płyty Duch Gór. Płyta powstała przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Polskiego Radia. Album to muzyczny hołd oddany muzyce góralskiej, która porozumiewa się wspólnym językiem, niezależnie od przynależności narodowej. Zespoły spotkały się po raz pierwszy na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2009 roku. Krzysztof Trebunia-Tutka i producent muzyczny Karol Czajkowski natychmiast zamarzyli o powstaniu płyty, która pokazywałby wspólnego ducha górali. Czułem go, tworząc muzykę z ośnieżonymi Tatrami za oknem, potem z  gruzińskim krajobrazem i górami w słońcu – dopowiada lider polskiego zespołu.

W drugiej części wieczoru Kolektywu Europa wystąpi Kalakan. Baskijskie trio interpretujące tradycyjne pieśni i utwory, które przywołują skojarzenia z muzyką plemienną. Ich cechą charakterystyczną jest śpiew a capella i gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych. Jednym z nich jest Txalaparta, wedle historii wynaleziony przez robotników pracujących przy produkcji cydru. Ciekawostką w biografii zespołu jest wspólna trasa z Madonną. Podczas 7 miesięcy zagrali zagrali z wokalistką aż 70 razy.

Kolektyw Europa to drugi, obok Sounds Like Poland, z kuratorskich dni festiwalu mających na celu pokazanie bogactwa muzyki tradycyjnej Europy. Oba wydarzenia odbędą się w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur który trwa od 24 września do 1 października w namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki.

https://facebook.com/SkrzyzowanieKulturLOGO.12FSK
http://www.festival.warszawa.pl

,