konfrontacje_teatrlne_baner_2016

Konfrontacje Teatralne.

Kultura

3 Paź 2016   , ,

Rezerwujcie czas na Konfrontacje Teatralne. konfrontacje_teatrlne_baner_2016

Pierwsze wrześniowe chłody oznaczają dwie rzeczy: trzeba wyciągnąć z szafy koc i zacząć planować wyjazd do Lublina. Powodów wyjazdu może być wiele, ale na początku października jest tylko jeden – Konfrontacje Teatralne.

To ostatnio festiwal bardzo ambitny i artystycznie podniecający. Naprawdę nie można go przegapić. W tym roku do Lublina zjedzie wyjątkowo dużo wyjątkowo zdolnych młodych polskich artystek, które majstrują przy teatralnym języku, osiągając przy tym wspaniałe efekty.

Publika niebawem obejrzy między innymi spektakl „Ewelina płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej (kameralny i przezabawny hit TR Warszawa), przewrotnych i do bólu szczerych „Aktorów żydowskich” w reżyserii Anny Smolar (towar eksportowy stołecznego Teatru Żydowskiego) czy „Schuberta. Romantyczną kompozycję na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy” w reżyserii Magdy Szpecht (w tym przedstawieniu Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zakochałem się bez reszty). Ale żeby nie było, że tylko młodzi i młodzi. Co to, to nie. Będą na Konfrontacjach także starsi. Po raz pierwszy do Lublina przyjedzie spektakl guru polskiego teatru Krystiana Lupy, który zaserwuje widzom „Plac Bohaterów” wystawiony na deskach Litewskiego Teatru Narodowego.

Skoro już jesteśmy za granicą, to uprzejmie donoszę, że Konfrontacje Teatralne zapewniają o wiele więcej międzynarodowych atrakcji. W Lublinie będzie można zobaczyć „Birdie” katalońskiej grupy Senor Serrano, która za stworzenie nowego języka teatralnego zgarnęła w zeszłym roku Srebrnego Lwa na Biennale w Wenecji. Będzie można zobaczyć „Time Journey Through a Room”, najnowszy spektakl Toshiki Okady – japońskiego dramatopisarza i reżysera podbijającego europejskie sceny. Będzie można zobaczyć i posłuchać „Songs from My Shows” Ivo Dimcheva, jednego z najbardziej bezkompromisowych, radykalnych i fascynujących artystów naszych czasów. To co, widzimy się w Lublinie?

XXI Konfrontacje Teatralne w Lublinie  13010685_10154185946298258_4409592728351311836_n
Data 6-15.10.2016
http://konfrontacje.pl
https://www.facebook.com/Konfrontacje

, ,