„Sztuka czytania” - premiera katalogu i filmu dokumentalnego o instalacji Daniego Karavana

Kto zrozumie artystę?

Kultura

27 Lut 2017   ,

W „Sztuce czytania” premiera katalogu i filmu dokumentalnego o instalacji Daniego Karavana. „Sztuka czytania” - premiera katalogu i filmu dokumentalnego o instalacji Daniego Karavana

Jak reżyserować film dokumentujący akt twórczy? Czy istnieją metody dotarcia do wrażliwości artysty, by w rezultacie przekazać widzom prawdę o nim samym oraz procesie kreacji, który obserwujemy? Róża Fabjanowska i Sławomir Malcharek odwiedzą Muzeum Śląskie ze swoją nową realizacją. 7 marca zapraszamy do czytelni Biblioteki na podwójną premierę w ramach cyklu „Sztuka czytania”.

Róża Fabjanowska i Sławomir Malcharek z Muzeum Śląskim współpracują od początku powstania projektu Galerii Jednego Dzieła. Towarzyszyli Leonowi Tarasewiczowi, Carole Benzaken i Daniemu Karavanowi przy kreacji ich monumentalnych instalacji w tym właśnie miejscu. Od wielu lat realizują też filmy dokumentalne dla Telewizji Polskiej, a ich głównymi aktorami często są artyści i świat sztuki. Ich autorstwa są m.in. Portret totalny Krzysztofa M. Bednarskiego (2013) oraz Ikona na drogę (2008).

Mówimy, że artysta jest bytem wolnym, żyjącym w swoim własnym świecie. Jak zatem zrobić film dokumentalny o jego kreacji, nie ingerując w ten świat, nie naruszając granic, nie burząc pewnych rytuałów? Jest to bardzo trudne, trzeba stać się niewidocznym, a zarazem być tuż obok i rejestrować każdy efemeryczny moment towarzyszący aktowi tworzenia dzieła sztuki. Nie każdemu się to udaje. Jednak naszym gościom, Róży i Sławkowi, artyści mówią o sprawach niezwykle intymnych. Jak zatem to robią, jak docierają do istoty aktu twórczego? Czy jest jakaś recepta na dobrą współpracę z artystą? Czy istnieje mapa, według której można się poruszać po bogatym świecie sztuki? O swojej pracy opowiedzą nam doświadczeni dokumentaliści, którzy od wielu lat obracają się w kręgu sztuki oraz mniejszości etnicznych w Polsce i tworzą piękne, ujmujące obrazy pozwalające szerokiej publiczności odwiedzić niedostępne światy.

Spotkaniu w muzealnej Bibliotece towarzyszyć będzie premiera katalogu poświęconego instalacji Daniego Karavana Odbicie/Reflection/אָפּשפּיגלונג. Wydawnictwo zawiera tekst kuratorski Andy Rottenberg oraz wypowiedź samego artysty, odkrywającego symbolikę i wielość interpretacji lustrzanego dzieła sztuki. Tego wieczoru katalog będzie można zakupić w promocyjnej cenie.

Materiał filmowy:  Anda Rottenberg oprowadza po wystawie Daniego Karavana https://www.youtube.com/watch?v=BhMhL5Ng0XY

Sztuka Czytania
Wstęp wolny
7 marca 2017 r., godz. 17.30
Biblioteka Muzeum Śląskiego
ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

www.muzeumslaskie.pl
facebook.com/muzeumslaskie
instagram.com/muzeumslaskie
twitter.com/muzeumslaskie

,