1

Naszym okiem / Niepokorni

Kultura

12 Lis 2015   , ,

 

7 listopada na scenie muzycznej krakowskiego klubu Żaczek, w ramach cyklu imprez Niepokorni odbył się koncert : Himalayan Dalai Lama, Pola Rise oraz Fari Weather Friends.

Niepokorni to cykl imprez w klubie studenckim Żaczek, skupiający ludzi twórczo odważnych, szukających innej drogi w muzyce. Organizatorzy chcą pokazać twórczość artystów, którzy nie krążą wokół głównych nurtów muzycznych, a często tworzą własne horyzonty melodyczne. Na każdej imprezie, prócz muzyków prezentują się mniej lub bardziej znani artyści. Organizatorzy jak sami twierdzą chcą dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskiich uczelni jak i innych.1

Jako pierwszy na scenie w zastępstwie za wcześniej zapowiadany Dog Whistle, wystąpił czeski duet HIMALAYAN DALAI LAMA w składzie: Dave No i Krystof Matej, zespół działający od 2014 roku w Brnie. Swoją muzykę tworzą przy inspiracji niemieckiego techno i house’u, muzyką z Wielkiej Brytani i USA. Na scenie muzycy korzystają z żywych instrumentów jak i elektroniki. Sam zespół na swoim koncie notuje już 2 epki oraz ponad 50 koncertów w różnych krajach a jednak w Polsce byli po raz pierwszy.

https://soundcloud.com/himalayandalailama

1

Jako następna na scenie zjawiła się wschodząca gwiazda polskiej elektroniki Pola Rise. Pierwszy raz o artystce zrobiło się głośno za sprawą udziału jej głosu w utworze MANOIDa. Później sieć podbił jej utwór „Did you sleep last night”, który miesiąc po premierze uzyskał 100 tysięcy odtworzeń na YouTube. Kompozytorka , Wokalistka i autorka tekstów została uznana przez Brand New Anthem za polskie odkrycie 2014 roku. Artystka wydała przy współpracy z wieloma producentami już swój pierwszy krążek (do nabycia na jej stronie http://polarisemusic.com/shop/produkt/pola-rise-the-power-of-coincidence-cd/ )
1

„Nikt nie gra w Polsce tak jak oni” , „Perełka muzyki elektronicznej” , „”Hurricane Days” to nowoczesny pop na światowym poziomie.” Oczywiście, mowa tutaj już o szerzej znanej gwieździe wieczoru Fair Weather friends , zespół powstały w Czeladzi w 2011 roku grający pomiędzy indie pop’em a elektroniką. Na tym etapie kariery Fair Weather Friends i ze względu na 200 zagranch koncertów w Polsce i za granicą, nie wydaje mi się zasadne rozszerzać bliżej samej sylwetki zespołu. Sami muzycy jak zawsze stanęli na wysokości zadania i zagrali kawał dobrego koncertu, ściągając praktycznie cały klub pod scenę i rozgrzewając końcówkę wieczoru.

Podczas eventu mogliśmy zapoznać się również z pracami Wojciecha Łukasika , który jak sam twierdzi, jego prace powstają spontanicznie. Inspiracji szuka w impresjoniźmie, surrealizmie oraz w filmach ekspresjonistów niemieckich . W swoich dziełach skupia się raczej na ekspresji , kolorach i kształtach , pomijając przy tym szczegóły. Tematem przewodnim prac są głównie scenerie wieczorne, tematyka związana ze śmiercią, przemijaniem, izolacją. Jako przykład wskazuje artystów takich jak; Kafka, Nietzsche, Jack London, Edgar Allan Poe, William Blake.
1

Cały projekt niepokorni jest świetną inicjatywą ,której gospodarzem jest Bartek „Borówka” Borowicz. Event 7 listopada skupił dobrych muzyków, którzy na pewno nie zawiedli słuchaczy. Jedno co dziwiło to frekwencja, która niestety mocno kulała. Jednak może jest to spowodowane słabym rozgłosem imprezy, bo nie sądzę, że ceną biletów sięgającą w górnych granicach do 20 PLN. Pewne jest, że każdy kto przybył na koncert w celu wysłuchania dobrej muzyki alternatywnej albo najzwyczajniej chciał ciekawie spędzić weekend ze znajomymi, nie znalazł powodu do narzekania.

www.borowkamusic.pl
www.klubzaczek.pl

Paweł Pietrucha

 

, ,