Plakat powstańczy oczami młodych artystów w 95. rocznicę III Powstania Śląskiego

Plakat powstańczy oczami młodych artystów w 95. rocznicę III Powstania Śląskiego

Design, Kultura

17 Paź 2016   , ,

Spadkobiercy historii. Plakat powsta┼äczy oczami m┼éodych artyst├│w w 95. rocznic─Ö III Powstania ┼Ül─àskiego

Przedwojenne, powojenne i współczesne. Plakaty o tematyce powstańczej, które zostaną zaprezentowane na wystawie 95. rocznica III Powstania Śląskiego w plakacie polskim, tworzą wspólnie barwną mozaikę pamięci, tradycji i współczesnego spojrzenia na wydarzenia historyczne.

Od 2014 roku z inicjatywy Krystiana Szulca – wnuka powstańców śląskich – oraz dzięki przychylności prof. Andrzeja Cygana, w pracowniach Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzonych przez prof. Romana Kalarusa i prof. Michała Klisia, powstało wiele interesujących projektów upamiętniających rocznice Powstań Śląskich. Dla pokolenia dwudziestokilkulatków jest to wydarzenie odległe, jednak postanowili oni podjąć się tego wyzwania. W ten sposób powstały prace doskonale łączące historię, tradycję i patriotyzm ze współczesnym, graficznym śladem.

Wystawa, której wernisaż odbędzie się 28 października o godz. 18.00, zagości w Muzeum Śląskim (al. W. Korfantego 3, Katowice). Muzeum w swojej kolekcji posiada cenne zbiory plakatu polskiego, dlatego też włącza do prezentacji wybrane plakaty o tematyce powstańczej. Wśród nich należy wyróżnić jedyny historyczny plakat z okresu przedwojennego, promujący wystawę z okazji 15. rocznicy III Powstania Śląskiego zorganizowaną w gmachu Województwa Śląskiego w Katowicach w 1936 roku. Plakat ten Muzeum Śląskie zakupiło do zbiorów w 2016 roku jako niezwykłej wartości pamiątkę związaną z przedwojenną działalnością placówki. Jego autorem jest Czesław Kuryatto, polski artysta związany głównie z Wisłą i Beskidem Śląskim, ale także z Katowicami, gdzie w latach 1931–1938 mieszkał i pracował, malując obrazy o śląskiej tematyce przemysłowej i rodzajowej.

Plakaty w okresie Powstań Śląskich wpisywały się w wojnę propagandową, szczególnie w okresie plebiscytowym – od początku 1920 do marca 1921 roku. Wojna ta dotyczyła zarówno strony polskiej jak i niemieckiej, a plakaty były w językach polskim, niemieckim lub dwujęzyczne. Zdawano sobie sprawę z tego, że część ludności nie posiada wykrystalizowanej narodowości, dlatego w ten sposób starano się ją pozyskać.

95. rocznica III Powstania Śląskiego w plakacie polskim
Miejsce: Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3
Wernisaż: 28.10.2016, godz. 18.00
Wystawa: 29.10–27.11.2016

www.muzeumslaskie.pl
facebook.com/muzeumslaskie
instagram.com/muzeumslaskie
twitter.com/muzeumslaskie

, ,