Pokaz filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku. | Muzeum Śląskie

Design, Kultura

29 Sty 2016   ,

„Obraz świata – film, muzyka, sztuka”. muzeum-slaskie

To już ostatnie chwile, by zwiedzić Galerię sztuki polskiej 1800–1945 przed planowaną rearanżacją, ale także ostatnia szansa na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu „Obraz świata”. Rozpoczniemy je przy obrazie „Dworek o zmierzchu” Józefa Chełmońskiego, a gwoździem programu będzie projekcja odrestaurowanej kopii filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką zespołu „Czerwie” na żywo.

Film w prasie dwudziestolecia zapowiadano jako „epopeję filmową nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza”, obraz rocznicowy i „superprodukcję”. Przez wiele lat dzieło uważano za zaginione, dopiero w 2006 roku odnaleziono większość nakręconego materiału. Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku odnaleziono fragmenty o łącznej długości czterdziestu dwóch minut, a w 2006 roku we Wrocławiu kolejne, dzięki czemu udało się zrekonstruować około stu dwudziestu minut.

Odbiór niemego filmu uprzyjemni koncert zespołu „Czerwie” wykonującego muzykę z pogranicza folku, etno, sceny absurdu i teatru. W skład grupy, znanej z udziału w projektach teatralno-filmowo-plastycznych, wchodzą obecnie Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus i Piotrek Bogunia.  Słowo wstępne przed projekcją wygłosi dr Adam Pisarek.

Kiedy- 30.01
Godzina – 17:30
Miejsce – Muzeum Śląskie
Bilet – 10 zł

 

,