banner-www-fb

Polska Scena Improwizowana – Mikołaj Trzaska Trio /29.10

Design, Kultura

28 Paź 2015   ,

10. Krakowska Jesień Jazzowa.2

29 października o godzinie 18 odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski z zespołem. Ten uznany multiinstrumentalista grał ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jak sam mówi, jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest zachowanie własnej indywidualności. Zafascynowany ekspresją jazzu lat 60., zwłaszcza grą Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, sam sięgnął po saksofon altowy. Trzaska był współzałożycielem i saksofonistą grupy Miłość, jednego z najważniejszych zespołów tzw. sceny yassowej. Grupa współpracowała między innymi z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Trzaska nagrał z Miłością pięć albumów. Wspólnie z żoną założył w 2000 roku muzyczne wydawnictwo Kilogram Records. W czerwcu tego roku nakładem Gusstaff Records ukazała się płyta tria Rimbaud, które Trzaska stworzył z Tomaszem Budzyńskim i Michałem Jacaszkiem.

Mikołaj Trzaska wystąpi w towarzystwie austriackiej kompozytorki i pianistki Elisabeth Harnik (uczennica Beata Furrera) oraz kompozytora, improwizatora i artysty specjalizującego się w muzyce elektronicznej Martina Brandlmayra, często współpracującego też z zespołami post-rockowymi.

Pochodząca z Grazu pianistka zaczęła swą edukację od muzyki klasycznej na fortepian. Następnie jej artystyczna ścieżka prowadziła przez różne formy muzyki improwizowanej. Później Harnik studiowała kompozycję na Uniwerystecie Muzycznym w Grazu pod okiem austriackiego kompozytora i dyrygenta, Beata Furrera (Klangforum Wien). Współpracowała z takimi zespołami jak Ensemble für Neue Musik Graz, Ensemble Zeitfluss Graz, Ensemble Reconsil Vienna, Haydn Trio Eisenstadt, Thürmchen Ensemble Cologne, Trio AMOS Vienna, Trio EIS Vienna czy Wiener Motettenchor. Występowała na uznanych festiwalach, między innymi na Soundgrube Vienna, Musicacoustica Beijing, Beethoven Festival Bonn, Artacts Festival St. Johann, Umbrella Music Festival Chicago, Konfrontationen Nickelsdorf, Comprovise Festival Cologne czy Alpenglow Festival London.

Martin Brandlmayr jest znany szerszej publiczności głównie jako założyciel tria Radian. Istniejący do dziś austriacki zespół to jedna z najważniejszych grup muzyki eksperymentalnej, która zręcznie wplotła w swoje kompozycje wątki z obszaru rockowej muzyki instrumentalnej, jazzu, a nawet inteligentnej muzyki tanecznej. Radian wydał trzy albumy w amerykańskiej wytwórni Thrill Jockey (rec.extern, Juxtaposition oraz Chimeric). Inny zespół  Brandlmayra to Trapist, w którym współpracuje on z gitarzystą Martinem Siewertem i kontrabasistą Joe Williamsonem. Austriak występował też z takimi muzykami jak Christof Kurzmann i Ken Vandermark.

Pierwszy polski koncert w takim składzie muzycy zagrali w Warszawie, w klubie „Pardon To Tu“, wzbudzając wiele emocji. Tak pisał o nim Krzysztof Wójcik z Instytutu Improwizacji: „Trzy osobowości wyrosłe z nieco innych tradycji, odnalazły wspólny mianownik w muzyce improwizowanej łączącej wrażliwość artystów z efektem absolutnie spektakularnym. Połączenie postindustrialnej, quasi-mechanicznej, jednoosobowej sekcji rytmicznej z intensywną grą saksofonów i niekonwencjonalnym, kreatywnym stylem Harnik, dało efekt bardzo oryginalny, a zarazem spójny i przemyślany na poziomie intuicyjnym“.

Polska Scena Improwizowana – Mikołaj Trzaska Triomocak

Data: 29.10.2015 godz. 18

Elisabeth Harnik (Austria) – fortepian
Mikołaj Trzaska (Poland)  – saksofony, klarnety
Martin Brandlmayr (Austria) – perkusja

Bilety: 30 zł w przedsprzedaży,
40 zł w dniu koncertu (do nabycia w klubie Alchemia oraz przez stronę festiwalu http://kjj-festiwal.pl)

,