maciej bieniasz materialy prasowe

„Satis Verborum” – obrazy i rysunki Macieja Bieniasza

Kultura

22 Lut 2017   , , ,

Talent, który można oglądać godzinami.

Od 23 lutego w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach będzie można oglądać wystawę malarstwa i rysunku znanego i cenionego malarza Macieja Bieniasza.

Artysta urodzony w Krakowie w 1938 r. studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1963 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. Od 1974 do 2009 roku był pedagogiem w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest jednym z współzałożycieli grupy artystycznej Wprost oraz był uczestnikiem wszystkich jej wystaw. W latach 80. związał się z kręgiem Kultury Niezależnej. Maciej Bieniasz jest laureatem wielu nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.

„Zdefiniować precyzyjnie określenia SACRUM w (mojej) sztuce nie potrafię. Mówiąc ogólnie – może to być wszystko co bezpośrednio związane jest z fundamentami życia – mojego i nie tylko. WSZYSTKO. Nie boję się zarzutu „literatury” w mojej twórczości plastycznej. Ale słowa nie są elementem języka malarza; ponadto tzw. proces twórczy to nie przepisywanie na czysto planu pracy. Niespodziewane „upominki” sam otrzymuję w czasie jej trwania, otrzymuję je jako pierwszy. Zresztą często nie są one „lekkie, łatwe i przyjemne” – warto dodać. Malarstwo od dawna przestało być społecznie użytecznym rzemiosłem.

Obraz jest zapisem kontaktu twórcy z ważnymi dla niego jakościami – jest zapisem w specyficznym i w dużym stopniu subiektywnym języku. W tym języku rozmawiam sam ze sobą. W jakim stopniu porozumienie z innymi jest możliwe?

Maciej Bieniasz

Data 23.02.2017 – 08.04.2017
Miejsce Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach /
ul. Jordana 39 / Katowice
Wernisaż: 23 lutego, godz. 17.30

, , ,