4_Piekło_niebo, 2012, rysunek, fragment

„Spokojne dni, spokojne noce”

Kultura, Wydarzenia

31 Sty 2018   , ,

Najnowsze malarstwo Roberta Bubla.

„Spokojne dni, spokojne noce” to tytuł wystawy malarstwa krakowskiego artysty Roberta Bubla, która zostanie otwarta w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w czwartek, 1 lutego br. o godz. 17.30.

Wystawa prezentuje dwa najnowsze cykle prac powstałych w 2017 roku: „Królestwo” oraz „Spokojne dni, spokojne noce”. Pierwszy cykl, z którego płócien przebija nastrój melancholii, poświęcony jest wątkom osobistym artysty; dotyczy utraty; drugi prezentuje obrazy, które – wbrew tytułowi – odnoszą się do nieustannego poczucia zagrożenia towarzyszącego naszym czasom, obrazują niepokoje egzystencjalne artysty. Kilka obrazów z lat 2014–2016, związanych tematycznie z oboma cyklami, uzupełni bielską wystawę.

– Interesuje mnie to, by opowiadając historie z bliskiego otoczenia – dosłownego, czy mentalnego; z tego, co mnie otacza, czego doświadczam – w szerokim sensie i rozumieniu; by wychodząc od tego bliskiego, dotknąć czegoś uniwersalnego. By porozumieć się z widzem, znaleźć coś, co jest wspólne nam, ludziom, niezależnie od tego na jakich podwórkach i w jakich częściach świata się wychowaliśmy – mówi Robert Bubel.

Artysta  (urodzony w 1968 r.) jest absolwentem  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom w 1997 r. Artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Laureat II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy (2016) i wyróżnienia Pisma Artystycznego „Format” w 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 w Galerii Bielskiej BWA. Autor wystaw indywidualnych, m.in. „Okruchy lustra” w galerii Fundacji 4 Style w Krakowie, „Spojrzenia” w Zofia Weiss Gallery w Krakowie, „Magazyn cudów” w Galerii ZPAP Pro Arte w Zielonej Górze (2017), w Galerie Sandhofer w Salzburgu w Austrii (2016). Uczestnik wystawy 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Galerii Bielskiej BWA.

– Malarstwo Roberta Bubla rozpięte jest między abstrakcją a realizmem. Ekspresja i gwałtowny ruch pędzla używane są przez autora w sposób kontrolowany, a rysunek, choć bardzo swobodny, nie pozostawia wątpliwości co do przedstawianych treści. Ograniczona paleta barwna, z przewagą błękitów oraz czerni i bieli, czasem przerywana jest ostrym akcentem czerwieni lub ciepłej ochry – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Wystawa malarstwa Roberta Bubla pt. „Spokojne dni, spokojne noce” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej potrwa od 1 do 25 lutego 2018 roku.

, ,