Spotkanie z twórcami filmu „Ida”/ Katowice

Design, Kultura

23 Lis 2015   , Video

Oskarowe (Arcy)dzieło.ida-kadr-1_580_304

Oscarowa „Ida” powróci na jeden listopadowy wieczór do kina! Z gościnnym udziałem scenografów, Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej, zobaczymy wielokrotnie nagradzany film Pawła Pawlikowskiego w sali kinowej nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Uhonorowana Oscarem za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także dziesiątkami innych nagród i nominacji „Ida” to film, który na nowo otworzył światowe kina na polską twórczość. Jak komentował Tomasz Raczek: Pawlikowski w „Idzie” opowiada historię nie w sposób publicystyczny – jak polskie kino ma w zwyczaju – ale niczym poezję. Z jednej strony mamy uniwersalne przesłanie, oparte na intymnej historii odkrywania rodzinnych korzeni, z tragicznym, polsko-żydowskim wątkiem w tle. A z drugiej – wysmakowaną formalnie ucztę czarno-białych, fotograficznych kadrów, oszczędnej, okazjonalnej muzyki, a także stonowanej gry aktorskiej, której siła tkwi w drobnych gestach.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 26 listopada, o godz. 19.00 w nowym gmachu katowickiej ASP przy ul. Raciborskiej 50. Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzą Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska, scenografowie filmu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.(Ponadto, we wtorek 24 listopada, przy Raciborskiej 50, odbędą się również warsztaty scenograficzne prowadzone przez Sławińskiego i Sobańską.)

Organizatorami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Ars Independent Festival. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Nowe Otwarcie, inaugurującego początek działalności artystycznej w nowej siedzibie katowickiej Uczelni. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ars Independent Festival organizowany jest przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

Nowy budynek ASP w Katowicach /
ul. Raciborska 50 /26.11.2015,
godz. 19.00 

24.11.2015,
godz. 10.30

,