materialy-o-ms-6

Święta Barbara w sztuce i legendzie.

Kultura

22 Lis 2017   , , ,

Oprowadzanie tematyczne.

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na oprowadzanie tematyczne poświęcone postaci Świętej Barbary.

Święta Barbara zajmuje szczególne miejsce w śląskiej tradycji. Patronka górników i hutników, ale także dobrej śmierci i trudnej pracy, w wyjątkowy sposób czczona jest co roku 4 grudnia w trakcie tzw. Barbórki. Tradycyjny Dzień Górnika rozpoczyna się od mszy przy figurze św. Barbary, po której następuje przemarsz orkiestry górniczej i uroczyste spotkanie biesiadne. W tym roku podjęto działania na rzecz wpisania Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wizerunki Barbary z Nikomedii powstały w różnych epokach i wykonano je różnymi technikami. Nie wszystkie pełniły i pełnią rolę sakralną. W trakcie oprowadzania będzie można zobaczyć obrazy i rzeźby św. Barbary znajdujące się w zbiorach Muzeum Śląskiego, a także wysłuchać różnych wariantów legendy dotyczącej jej życia i śmierci.

Oprowadzanie „Święta Barbara w sztuce i legendzie” odbędzie się dwukrotnie: we wtorek 5 grudnia 2017 roku o godz. 11.00 i 17.00. Spotkania poprowadzi Beata Grochowska. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

www.muzeumslaskie.pl

, , ,