Torstrassen baner by Hanna Cieślak

Torstraßen Festival x Lado w Mieście 

Design, Kultura

11 Lip 2016   , , ,

Ruszamy nad Wisłę!Tostrrassen poster by Hanna Cieślak

Tegoroczna edycja Lado w Mieście będzie wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy jego organizatorzy połączą siły z zagranicznym festiwalem – berlińskim Torstraßen Festival. W ramach obchodów 25-lecia kulturalnej współpracy Berlina i Warszawy dojdzie do wymiany muzyków między tymi dwiema pięknymi stolicami – specjalny koncert z gośćmi z Zachodu odbędzie się na Placu Zabaw w piątek 15. lipca.

Torstraßen Festival to coroczny festiwal organizowany przez lokale, kawiarnie i sklepy znajdujące się przy tytułowej berlińskiej ulicy. Jego celem jest stworzenie platformy łączącej berlińskich muzyków różnych pokoleń, artystów z całego świata żyjących i tworzących w Berlinie, ze stałymi jego rezydentami, a także fanami, promotorami i ludźmi, którzy na co dzień ich inspirują.

www.facebook.com/TorstrassenFestival | http://www.torstrassenfestival.de

15.07.2016 zagrają:

Na Placu Zabaw:

Better Person – solowy projekt Adama Byczkowskiego, sopockiego gitarzysty i wokalisty. Byczkowski współtworzył dawniej zespoły Kyst i Pictorial Candi, z którymi promował polską muzykę alternatywną na najważniejszych festiwalach Europy i Ameryki – w tym na legendarnym teksaskim South by Southwest (SXSW). Swoją solową karierę rozpoczął już po przeprowadzce do Berlina. Udziela się na lokalnej scenie, swoją trójmiejską wrażliwość łącząc z retro inspiracjami i berlińską różnorodnością kulturową. W lutym 2016 nakładem Mansions and Millions wydał swój pierwszy solowy materiał – minialbum „It’s Only You”.

www.facebook.com/betterpersonmusic


nowy klip: http://www.undertheradarmag.com/news/premiere_better_person_sentiment_video

Jaakko Eino Kalevi – jedna z najciekawszych postaci współczesnej fińskiej alternatywy. Jako dziecko chłonął i odtwarzał każdą muzykę, która wpadła mu w ręce, a po przeprowadzce do Helsinek próby swoich pierwszych zespołów godził z pracą motorniczego. Dziś mieszka w Berlinie i w swojej muzyce odnosi się do jego bogatej muzycznej historii, łącząc krautrock i elektronikę z typowym dla muzyków z krajów nordyckich wyrafinowanym, subtelnym popem i melancholijnym disco. W zeszłym roku nakładem brytyjskiej wytwórni Weird World wydał gorąco przyjęty, szósty album, zatytułowany po prostu „Jaakko Eino Kalevi”.
http://weirdworldrecordco.com/jek/
https://www.facebook.com/JaakkoEinoKalevi/

Gelbart – ten 40-letni Izraelczyk to równie genialny, co szalony naukowiec, mieszający w swoich probówkach wszystkie kolory i cienie elektronicznego popu (w starych analogowych maszynach, gitarach i ręcznie zbudowanych gadżetach), by wydobyć za każdym razem specyficzną eksplozję dźwięku. Pisze odważną muzykę eksperymentalną, opierającą się nie na przypadku, a na encyklopedycznej znajomości popowych tradycji i sekretów. Potrafi stworzyć zarówno motyw przewodni nieistniejącego programu telewizyjnego dla dzieci, jak i psychodeliczną ścianę dźwięku. Adi Gelbart ma na swoim koncie masę niesamowitych nagrań, a także współpracę z takimi mistrzami jak Frederik Schikowski, Dan Deacon czy The Branflakes. Niedawno przeprowadził się z Tel-Avivu do Berlina.
https://www.facebook.com/gelbart.gelbart
http://www.gelbartcorp.com
https://gelbart.bandcamp.com
http://www.culturebase.net/artist.php?3974

Camera – pochodząca z Berlina Camera słusznie porównywana jest do takich ikon krautrocka jak Neu! czy La Düsseldorf – ich muzyka, choć rozpędzona i repetetywna, potrafi być zupełnie nieprzewidywalna. Członkowie Camery jak mało kto potrafią przerodzić rytmiczne niuanse w wielkie erupcje dźwięku. Niemieckie trio jest jak silnik działający na najwyższych obrotach, który w każdej chwili może wyrwać się spod kontroli.
Mimo oczywistych inspiracji i miłości do muzyki niemieckiego podziemia z lat 70., Camera nie imituje brzmienia tuzów krautrocka – jak twierdzi, nie imituje nawet swojego brzmienia. Michael Drummer, Steffen Kahles i Timm Brockman stale eksperymentują z dźwiękiem, kompozycją, formą i ekspresją, grając partyzanckie koncerty w zupełnie niecodziennych miejscach.
https://www.facebook.com/wearecamera
http://www.bureau-b.com/camera.php

Na Barce:

Xosar (live) – amerykańska producentka, która w 2011 przeprowadziła się z Kalifornii do Hagi, szybko odnajdując się na tamtejszej scenie elektronicznej. Nawiązała bardzo owocną współpracę z legendarnym już producentem i DJ-em Legoweltem, występując wspólnie z nim w najważniejszych klubach i na festiwalach całego świata. Wydawała w takich renomowanych wytwórniach jak Rush Hour, L.I.E.S czy Crème. Od pewnego czasu mieszka w Berlinie, gdzie nagrała swój debiutancki album „Let Go”, wydany nakładem Black Opal. Jej brzmienie wciąż ewoluuje, aktualnie podążając w kierunku kosmicznego techno o skomplikowanych, niecodziennych rytmach i melodiach.
https://www.facebook.com/X0SAR
http://www.xosar.com/

PLO Man (DJ set) – pochodzący z Vancouver, a mieszkający obecnie w Berlinie producent, DJ i mężczyzna. Jest współzałożycielem wydawnictwa Acting Press i członkiem grupy CC Not. Prowadzi regularną audycję PLO Radio w Berlin Community Radio, w której bada dziki świat elektroniki. Gra inteligentną muzykę do tańca i wygłupów.
https://www.facebook.com/PLO-Man-447107532017081
http://acting-press.com

Virtual Geisha (DJ set) – didżejka z Krakowa. Lubi kwaśną, mroczną muzykę elektryczną (techno, house, electro) i puszcza ją z niezwykłą gracją. Występowała wszędzie tam, gdzie wypada, dla samych uśmiechniętych osób.

__________

Festiwal współfinansuje miasto st. Warszawa, w ramach wsparcia projektów i przedsięwzięć artystycznych wpisujących się w 25-lecie partnerstwa Warszawy i Berlina.

Lado w Mieście 2016 patronują:
Co Jest Grane24, RDC, Aktivist, Example.pl, Łyk Kultury, PopUpMusic.pl, Uwolnij Muzyke, FYH, musicNOW i Instytut Improwizacji

Wszystkim wydarzeniom na Placu Zabaw patronują: Radio Kampus, Pitu Pitu, Going., muno.pl, ALEkultura, Warsawholic i MAGAZYN

Torstraßen Festival x Lado w MieścieT_L_insta by Hanna Cieskal
Data
piątek 15.07, 20:00
Miejsce Plac Zabaw nad Wisłą i BarKa
bulwar B. Grzymały-Siedleckiego
Wstęp wolny
wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/514238958778203
www.facebook.com/TorstrassenFestival | http://www.torstrassenfestival.de
Lado w Mieście na fb: https://www.facebook.com/ladoabcx
Plac Zabaw na fb: https://www.facebook.com/placzabawnadwisla
BarKa na fb: https://www.facebook.com/planbarka

, , ,