fado

Wernisaż wystawy fotografii Marcin Górskiego „Fado”

Kultura

17 maja 2016   , , ,

fado
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Marcin Górskiego „Fado”.

Przed wernisażem organizatorzy zapraszają na krótki recital portugalskiej artystki Caroliny Lopes, pochodzącej z okolic miasta Idanha-a-Nova – kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO. Na prośbę i zaproszenie autora wystawy „Noc fado/Noite do Fado” Carolina i Christopher wykonają własne interpretacje popularnych utworów fado oraz autorskie utwory Caroliny inspirowane Fado Vadio (ludową wersją fado) i własnymi doświadczeniami emigracji.

„Fado”- to fotograficzna opowieść o ludowej wersji fado – fado vadio, często łączonej z fado z Coimbra, które kontestowało reżim Salazara. Dziś tej muzyce towarzyszy często podobna atmosfera. W górach prowincji Beira Interior, w Covilha i w małych miasteczkach, w tasca’ch (portugalskich knajpkach podobnych do małych tawern) zbierają się miłośnicy tej muzyki. Są to i mistrzowie, często wykształceni muzycy, ale też i „zwykli ludzie”, reprezentujących różne klasy społeczne i różne zawody. Są znani architekci, profesorowie uniwersyteccy, studenci, robotnicy, zdarzają się również i byli więźniowie.

Marcin Górski – fotograf, kurator i popularyzator fotografii. Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskiego stowarzyszenia Fotoalternativa i Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik magazynów Dilema i Camera.doc. Jego prace były pokazywane na ok. 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Portugalii, Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii i Czarnogórze. Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie. Autor i współautor projektów foto-dokumentacyjnych i foto-socjologicznych poświęconych ginącym lokalnym społecznościom – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek.

kurator wystawy: Katarzyna Łata-Wrona

Data 27.05.2016- 03.07.2016
Godzina 18.00
Miejsce Katowice Miasto Ogrodów –
Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek / pl. Sejmu Śląskiego 2 / Katowice

, , ,