38292maja-gpart-my-slowianie

Wernisaż wystawy „My Słowianie” Maji Wizor

Design, Kultura

17 Lis 2015   ,

38292maja-gpart-my-slowianie
Wernisaż wystawy „My Słowianie” Maji Wizor odbędzie się 20 listopada (piątek) o godz. 19.00 w Galerii Melina w Gliwicach.

Wystawa zorganizowana w ramach G.PARTu będzie pierwszą indywidualną wystawą artystki. Podsumowanie pięciu lat studiów będzie symbolicznym zamknięciem pierwszego etapu artystycznej kariery. Główną cześć wystawy będą stanowiły realizacje książkowe, stworzone w ostatnich latach studiów. Książka jest ulubioną formą artystycznej ekspresji artystki, ze względu na jej uniwersalność. „Nie jestem fanką sztuki dla sztuki” – mówi Maja – „Zdecydowanie wolę sztukę użytkową. Książka ma tą niesamowitą zaletę, że bierze ilustrację, grafikę czy obraz i tworzy z nich całość, która jest wybitnie użytkowa. Łączy w sobie wszystkie zalety sztuki i designu. Podobne wartości niesie ze sobą plakat”.

Książka książce nierówna. Na wystawie będzie można prześledzić ścieżkę rozwoju technicznego jak i znaczeniowego. Liczne eksperymenty z technikami ilustracji i druku, materiałami, papierem i okładkami nabierają jeszcze większej wartości kiedy się pamięta, że artystka jest wykonawcą całego procesu – od pierwszego projektu, przez druk aż po szycie i klejenie okładek. Część ekspozycji poświęcona będzie procesowi powstawania książek – od projektów ilustracji do technologii druku.

Oprócz książek na wystawie znajdą się plakaty, animacje oraz autorskie gierki komputerowe, połączone ze sobą charakterystycznym dla artystki stylem projektowania opartym na wycinance.

Tytuł wystawy „My Słowianie” przypomina, że widoczna w pracach artystki wizja świata jest wizją zakorzenioną w kulturze regionu. Realizacje książkowe opierają się na dziełach literatury polskiej i rosyjskiej, a przez prace będące komentarzem innych kręgów kulturowych przebija nasze słowiańskie spojrzenie na świat, zdziwienie albo i ozbawienie obcością.

Maja Wizor, zwyciężczyni tegorocznej edycji G.PARTu, urodziła się w Gliwicach w 1990 r. Pół roku temu ukończyła studia magisterskie na kierunku grafika warsztatowa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom zrealizowała w pracowni grafiki książki dr Bogny Otto-Węgrzyn. Zajmuje się grafiką książki i ilustracją, tworzy również plakaty, chętnie eksperymentuje z animacją i niewielkimi grami komputerowymi.

Galeria Melina / ul. Częstochowska 16 melina
Gliwice
https://www.facebook.com/galeria.melina

,