Wschód Kultury – Relacja | Rzeszów |

Design, Festiwale, Kultura

27 Cze 2015   , , , Video

Kultura w pełni.
Wschód-Kultury

Stadion miejski w Rzeszowie przeobraził się wczoraj w scenę koncertową, na której w ramach festiwalu Wschód Kultury (Białystok, Lublin, Rzeszów) / Europejski Stadion Kultury wystąpiły polsko-zagraniczne kolektywy. Wydarzenie na Stadionie Miejskim jest zdecydowanie jednym z najważniejszych i jednocześnie najmocniejszym uderzeniem tego festiwalu.

Już po raz trzeci mieszkańcy Rzeszowa mogli obejrzeć i wysłuchać duetów gwiazd, unikalnych połączeń muzycznych – powstałych ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i unikatową jakość wśród festiwali. Wczoraj mogliśmy zobaczyć występy niepowtarzalnych kolektywów, których połączenie muzyczne i kulturowe na pewno zaskoczyły niejednego widza, w koncercie wzięli udział: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters Band (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), IZA Lach & The Airplane Boys (Kanada). Na finał usłyszeliśmy The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka.

Scena jaka została zbudowana na potrzeby tego wydarzenia, robiła niesamowite wrażenie, wartym również wspomnienia są niesamowite grafiki towarzyszące występom wszystkich artystów. Pogoda jak i widownia również dopisali, na koncert gremialnie przyszło i bawiło się kilka tysięcy ludzi.

Moim zdaniem jednym z najlepszych występów, był ten Izy Lach i The Airplane Boys. Iza Lach – jedna z najwybitniejszych polskich artystek w dziedzinie muzyki pop, która została doceniona nie tylko na naszym podwórku (trzykrotnie nominowana do Super Jedynek, czterokrotnie do Fryderyków) ale też i za oceanem. The Airplane Boys – duet będący jednym z największych odkryć muzycznych na kanadyjskiej scenie hip-hopowej ostatnich lat. Ich styl jest określany jako mieszanka hip-hopu, elektro, popu i jazzu. Kolektyw ten na pewno wniósł największą energię na scenie i rozruszał publiczność.

Wartym wspomnienia jest również duet Marika & ONUKA (Ukraina). Wulkan energii – Marika, „polska królowa dancehallu”, doceniona m.in. przez Erykah Badu, Missy Elliot i Sean Paula, ONUKA – niezwykle oryginalny ukraiński duet, objawienie na rynku muzyki elektronicznej. Połączenie nowoczesnej elektroniki wraz z barwnymi inspiracjami tradycyjną muzyką ukraińską. Tak niesamowite połączenie, mogło być ryzykowne, ale wyszło naprawdę dobrze i interesująco. Panie uzupełniały się wzajemnie, dlatego efekt końcowy naprawdę był czymś innym, nowym i ciekawym.

Na finał wieczoru wystąpił szkocki zespół The Fratellis – jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka ostatnich dwóch dekad.Plasują się w notowaniach wśród takich zespołów jak Kaiser Chiefs, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand czy Kasabian.Okrzyknięci przez The New Musical Express najlepszym nowym zespołem w Wielkiej Brytanii. Panowie z The Fratellis pokazali polskiej publiczności alternatywne dźwięki rocka, niezwykłą energię i byli idealnym zakończeniem Koncertu Głównego na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.

 

Dzisiaj przewidziane są kolejne wydarzenia kulturalne i występy w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury, alby wybrać coś dla siebie, zachęcamy do odwiedzenia strony http://stadionkultury.pl/event-timetable/.

http://wschodkultury.eu
https://www.facebook.com/wschodkultury

Gabriela Zdanowicz

, , ,