materiały organizatora

Wystawa Agaty Agatowskiej „Dzień na Marsie / One Day on Mars”

Kultura

13 Mar 2017   , , ,

Elon Musk już się wybiera.

Wystawa rzeźb Agaty Agatowskiej z lat 2008-2015, wykonanych z nowoczesnych tworzyw, takich jak mastik czy colatec. Artystka eksperymentuje z żywicami, ale używa też innych materiałów, jak beton, brąz czy aluminium. Jednak nawet tradycyjne techniki wykorzystuje w sposób nietypowy, np. lakieruje na czerwono odlew z brązu. Poszukując idealnej gładkości długo poleruje odlewy, dzięki czemu jej rzeźby zachwycają oczy, ale też zachęcają do dotykania.  

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w środę, 8 marca o godz. 17.00. Galeria zaprasza widzów do poznawania rzeźb artystki tylko poprzez dotyk, przy zgaszonym świetle, z muzyką w tle, nawiązującą do przestrzeni kosmicznej. Obowiązują wcześniejsze zapisy w sekretariacie galerii − osobiście lub telefonicznie pod nr tel.: 33-812-58-61. Ilość miejsc ograniczona.

Oprowadzenie dla osób niewidomych i niedowidzących: wtorek, 14 marca, godz. 14.00.

Ulubionym motywem Agaty Agatowskiej jest postać ludzka, zwykle dziewczęca, w uproszczonej, opływowej formie. W futurystycznych kostiumach bohaterek widać inspiracje współczesną mitologią: kulturą masową, japońską mangą, komiksem. Jej poszukiwanie idealnej formy i proporcji sprawia, że prace artystki przypominają także hieratyczne rzeźby egipskie. Ich nieruchome, wyprostowane półpostacie, umieszczone na metalowych postumentach, wyglądają jak zaczątek fantastycznej armii z gwiezdnych wojen – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Agata Agatowska (ur. w 1976 r. w Oświęcimiu) studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2001 r., doktorat w 2012 r.) oraz rzeźbę i scenografię w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech (dyplom w 2012 roku). Artystka swoje prace prezentowała na 15 wystawach indywidualnych i 65 zbiorowych; w Galerii Bielskiej BWA w 2001 r. na drugiej edycji wystawy Kobieta o kobiecie i w 2010 r. na wystawie indywidulanej. W 2014 r. podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych zainaugurowała projekt „Infinity – Shadow of the Hand. Nieskończoność – Cień ręki”. W 2016 roku miasto Oświęcim uświetniło 20-lecie pracy artystycznej Agaty Agatowskiej prezentacją jej rzeźb w kilku miejskich salach wystawowych i w plenerze.

Kurator wystawy – Krzysztof Morcinek.

Data 08.03.2017 – 02.04.2017
Miejsce Galeria Bielska BWA /
ul. 3 Maja 11 / Bielsko-Biała
Wstęp wolny

, , ,