muzeum slaskie 1

Na co warto wybrać się do Muzeum Śląskiego?

Miejsca

22 Wrz 2016   ,

 

Nowe cykle edukacyjne w Muzeum Śląskim.Przestrze+ä parkowa Muzeum +Ül¦ůskiego, w tle wie+-a widokowa i szklane bry+éy do+Ťwietlaj¦ůce wn¦Ötrze, fot. Witalis Szo+étys (2)

Warsztaty oparte na aktualnych wystawach i wydarzeniach w Muzeum Śląskim, szkółka gwary śląskiej, spotkanie odkrywające niezwykłe obiekty muzealne niewidoczne na co dzień – to propozycje całorocznych zajęć dla najmłodszych w nowym roku szkolnym. Dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy natomiast cykl warsztatów malarskich dla pasjonatów oraz wykłady objaśniające mechanizmy rządzące historią sztuki. Przedstawiamy tegoroczną ofertę edukacyjną dla aktywnych uczestników kultury w każdym wieku.

Znamy już pełny program zajęć dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w Muzeum Śląskim w roku szkolnym 2016/2017. Tworząc nową ofertę podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu cykli cieszących się niezwykłą popularnością w latach poprzednich, czyli Muzeum dla malucha, Muzeum z każdej strony oraz przeznaczonego dla dorosłych kursu malarstwa Kopia mistrza. Postanowiliśmy jednak zmienić nieco tematykę spotkań, aby zajęcia nadal pozostały atrakcyjne dla uczestników. Wszystkie warsztaty i spotkania dla dzieci będą się odbywały w soboty.

Pamiętamy o maluchach w wieku 4–6 lat, które chcemy włączyć w najważniejsze wydarzenia organizowane przez muzeum. Punktem wyjścia każdych warsztatów w ramach tegorocznej edycji Muzeum dla malucha będą aktualne wystawy, bieżące spotkania czy obchody ważnych dla Muzeum Śląskiego uroczystości, jak np. wystawa czasowa izraelskiego rzeźbiarza Daniego Karavana: Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג. Zajęcia poprowadzi Beata Grochowska – kierownik Działu Edukacji w Muzeum Śląskim.

Dzieci od 6 do 9 lat zapraszamy do szkółki gwary śląskiej w ramach nowego cyklu Bajtle godajom w muzeum, prowadzonego przez Grzegorza Chudego – polonistę, muzyka. Cykl składa się z sześciu zajęć, które w nietypowy sposób przedstawiają śląską kulturę, ze szczególnym naciskiem na mowę. Nie jest jednak naszym celem organizowanie kursu języka, lecz uświadomienie najmłodszym uczestnikom wyjątkowości regionu, który zamieszkują: jego ciekawych i barwnych tradycji.

W nowej odsłonie zaprezentowany zostanie cykl Muzeum z każdej strony dla uczestników w wieku 6–12 lat. Tym razem na dzieci i ich opiekunów czekają niezwykłe przedmioty, które – choć ściśle związane z działalnością muzeum – nie są jednak eksponowane na naszych wystawach. Chcemy je wspólnie odkryć i zaprezentować z każdej strony: poznać sposób, w jaki powstały, zrozumieć ich przeznaczenie i dowiedzieć się o metodach pracy ich twórców. Zajęcia poprowadzą Monika Iwanowska oraz Monika Czernik-Czublun.

W naszej ofercie nie zapominamy o młodzieży i dorosłych, dla których przygotowaliśmy kurs malarstwa oraz cykl wykładów. Kopia mistrza to warsztaty plastyczne przeznaczone dla osób chcących rozwinąć umiejętności w zakresie rysunku, malarstwa oraz grafiki. Co istotne, nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia malarskiego ani rysunkowego. Grupa utworzona zostanie do końca września i będzie wspólnie pracować w każdy ostatni czwartek miesiąca pod okiem artysty plastyka – Moniki Iwanowskiej.

Interesująco zapowiada się cykl wykładów Znani i zapomniani przygotowanych przez Agatę Stronciwilk. W kolekcji Muzeum Śląskiego znajdują się dzieła wielu słynnych malarzy. Zwiedzając ekspozycję stałą, możemy też zobaczyć obrazy artystów mniej rozpoznawalnych oraz takich, których nazwiska zostały zapomniane. W każdym wykładzie będzie mowa i o tych znanych, i o tych mniej znanych. Okazuje się bowiem, że życiorysy mniej popularnych artystów są równie fascynujące, a ich twórczość dorównuje poziomem mistrzom. Cykl stawia więc także pytania o mechanizmy rządzące historią sztuki: dlaczego pewne nazwiska zostają, a inne ulegają zapomnieniu. Każdy wykład jest połączony ze zwiedzaniem Galerii sztuki polskiej 1800–1945.

Pełny program zajęć dla dzieci dostępny na stronie Muzeum Śląskiego: http://bit.ly/2citEhV

MUZEUM DLA MALUCHA

8.10.2016 // godz. 15.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
„Żeby było ładne”, czyli jak dawniej rzeczy ważne ozdabiano . W ramach wydarzeń związanych z rocznicą chrztu Polski przyjrzymy się starej chrzcielnicy i porównamy zdobiący ją ornament z innymi pięknie dekorowanymi przedmiotami z kolekcji śląskiej sztuki sakralnej. Spotkanie zakończą rodzinne warsztaty zdobnicze.

5.11.2016 // godz. 15.00,  // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Wystawa Daniego Karavana: Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג
Instalacja izraelskiego artysty Daniego Karavana w Galerii jednego działa zainspiruje nas do przygotowania własnych kompozycji plastycznych.

3.12.2016 // godz. 14.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Górnicza patronka
Z okazji Barbórki zapraszamy do przyjrzenia się wizerunkom św. Barbary w malarstwie, grafice i rzeźbie. Kim była święta i dlaczego patronuje górnikom? Czy węgiel można wykorzystać nie tylko do palenia w piecu? Przekonamy się, że węglem można też rysować.

11.02.2017 // godz. 15.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Twórczość Pawła Wróbla
Kolorowy Śląsk na obrazach Pawła Wróbla pomoże nam wyobrazić sobie miejsca i zwyczaje, których już nie ma. Sięgniemy do wspomnień babć i pradziadków, a potem pokolorujemy współczesne śląskie pejzaże.

11.03.2017 // godz. 15.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Jan Nepomucen Głowacki „Morskie Oko”
Punktem wyjścia warsztatów będzie obraz Jana Nepomucena Głowackiego oraz nawiązująca do niego tematem baśń o Morskim Oku.

8.04. 2017 // godz. 15.00 // UWAGA, spotkanie przy al. W. Korfantego 3, Katowice
École de Paris
Wspólne oglądanie barwnych i różnorodnych prac polskich twórców mieszkających w Paryżu będzie inspiracją do własnej zabawy kolorami.

MUZEUM Z KAŻDEJ STRONY
24.09.2016 // godz. 13.00 // UWAGA: spotkanie w muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach
Ikona – tajemnice obrazu na desce

Czym jest ikona? Czy technika tworzenia obrazu na desce jest łatwa? Dlaczego ikony pokryte są złotem? W jaki sposób je nakładano? Na te pytania odpowiemy podczas spotkania poświęconemu technice pisania ikon. Podczas warsztatów uczestnicy spróbują swoich sił w malarstwie na desce. Dodatkowym atutem spotkania będzie możliwość zwiedzenia wystawy czasowej Obrazy światłem pisane. Ikony ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

29.10.2016 // godz. 13.00 // UWAGA: spotkanie w muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach
Zadanie dla archeologa
Zadaniem archeologa jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie narzędzi, przedmiotów znalezionych na ziemi, pod ziemią lub w wodzie. Czasem trzeba zrekonstruować używane kiedyś narzędzie lub naczynie – i właśnie takie zadanie będą mieli uczestnicy zajęć. Dzieci dowiedzą się, na czym polega pasjonująca praca archeologa, a także obejrzą wybrane zabytki archeologii należące do Muzeum Śląskiego.

26.11.2016 // godz. 13.00  // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Pracownia grafika
Podczas warsztatów poznamy pracę znanego śląskiego artysty – Jana Nowaka oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytania związane z tworzeniem grafik: Jak powstaje odbitka graficzna? Czy czarno-biały obraz to rysunek? Czy jest on namalowany, czy to po prostu wydruk komputerowy? Podczas zajęć skupimy się na osobliwej technice, jaką jest linoryt. Poznamy sposoby tworzenia matrycy i sami spróbujemy ją wykonać. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania własnej odbitki za pomocą prasy graficznej.

28.01.2017 // godz. 13.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Ubierzmy się oryginalnie i kolorowo…
Warsztaty zainspirowane kolekcją Działu Etnologii Muzeum Śląskiego. Podczas zajęć zobaczymy pięknie zdobione elementy stroju śląskiego ludowego i mieszczańskiego. Wzory wyszywane barwnymi nićmi lub koralikami pomogą uczestnikom w stworzeniu swoich własnych projektów: broszek lub breloków. W trakcie zajęć dzieci wykonają niezwykłe przedmioty, które mogą przeznaczyć na prezent dla najbliższych.

25.02.2017 // godz. 13.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Czytać czy nie?
Czy w dzisiejszych czasach lubimy czytać książki? Jakie tytuły najchętniej wybieramy i czym kierujemy się, kupując je? Porozmawiamy o tym podczas spotkania dotyczącego zbiorów biblioteki muzealnej. Uczestnicy zobaczą m.in. bogato ilustrowany przedruk ewangeliarza z końca XI wieku i będą mogli wcielić się w kaligrafów oraz ilustratorów.

25.03.2017 // godz. 13.00  // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Współczesne obrazy
Czy łatwiej jest namalować obraz, czy stworzyć go z czegoś „innego”? Na przykładzie obrazów Zenona Moskwy poznamy inne niż tradycyjne malarskie techniki tworzenia dzieł sztuki. Każdy z uczestników będzie miał okazję wypróbować je podczas warsztatów.

29.04.2017 // godz. 13.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Od projektu do przedstawienia
Czy elementy scenografii mogą być ruchome? Jak powstają? Kto zajmuje się ich wykonaniem? Jak wygląda droga od pomysłu do gotowego elementu scenograficznego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas zajęć inspirowanych kolekcją Centrum Scenografii Polskiej. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję poznać dwa niezwykłe statki służące jako elementy scenografii. Pierwszy z nich został odtworzony według projektów architekta Josepha Furttenbacha, a drugi powstał na potrzeby Teatru Ósmego Dnia. Spotkanie zakończy praca plastyczna.

BAJTLE GODAJOM W MUZEUM
22.10.2016 // godz. 11.00
U nos doma.
Na pierwszych zajęciach poznamy podstawy gwary i odwiedzimy śląską kuchnię. Dowiemy się, kim są m.in. starzik, starka czy dziouszka. Odkryjemy także smak maszketów oraz zgłębimy tajniki gry na akordeonie.

19.11.2016 // godz. 11.00
Idymy do geszeftu.
Zakupy to poważna sprawa! Jak o coś zapytać? Jak rachować? Co to oberiba, tomata czy żymła? Co zrobić, gdy kupi się szaloną… kozę? Warsztaty sprawią, że zakupy na Śląsku nie będą miały żadnych sekretów!

10.12.2016 // godz. 11.00
Łoblykomy sie – czyli wszystko o klamotach ze szranku!
Podczas warsztatów przyjrzymy się, jak się ubierano na Śląsku w dawnych czasach i jak się to robi współcześnie.

21.01.2017 // godz. 11.00
Rajzowanie
Ruksak na pukel, wsiadomy na koło i jadymy! Podczas warsztatów dowiemy się wszystkiego o podróżowaniu i zwierzokach, jakie można spotkać u nas na placu i w… Afryce!

18.02.2017 // godz. 11.00
Ślonskie bojki i straszki.
Zajęcia bazujące na opowieściach, którymi raczyły nas nasze babcie. Wspólnie poznamy tajemnice Skarbnika, dowiemy się, dlaczego diabły i bazyliszki nie mają na Śląsku czego szukać, a także staniemy oko w oko z heksą, utopkiem i bebokiem.

4.03.2017 // godz. 11.00
Historia zbójnika Pistulki.
Wraz z legendarnym śląskim zbójnikiem będziemy przemierzali Śląsk, poznając jego tajemnicze zakamarki i przeżywając przy tym mnóstwo przygód!

ZNANI I ZAPOMNIANI
Program wykładów:
25.10.2016, godz. 17.00, Mistrz mistrzów i jego uczeń: Jan Matejko i Maurycy Gottlieb
29.11.2016, godz. 17.00, Polscy monachijczycy: Józef Chełmoński i Stanisław Grocholski
24.01.2017, godz. 17.00, Ojciec i syn: Jacek i Rafał Malczewscy
28.02.2017, godz. 17.00, Wcześni ekspresjoniści: Witold Wojtkiewicz i Konrad Krzyżanowski
28.03.2017, godz. 17.00, Mistrzynie portretu w Paryżu: Olga Boznańska i Mela Muter

https://www.facebook.com/muzeumslaskie muzeum-slaskie
http://www.muzeumslaskie.pl

,