ZG Hamernik_1

NCK na nowy rok!

Miejsca

9 Sty 2018   , , ,

Nowohuckie Centrum Kultury  – styczeń 2018r.

9 stycznia (wtorek), g. 10.00, sala kameralna 203

Wędrówki przez Polskę-  Karkonoski Park Narodowy

Podczas styczniowego spotkania autor zaprezentuje walory przyrodnicze oraz wybrane atrakcje turystyczne Karkonoszy, opisze florę i faunę Karkonoskiego Parku Narodowego, infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie parku, dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności związane z wielowiekowym rozwojem na tych terenach górnictwa i hutnictwa oraz architekturę sakralną regionu. Bazując na własnym doświadczeniu autor udostępnia szczegółowe informacje potrzebne każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Karkonoszy, dzieli się ze słuchaczami praktyczną wiedzą, opowiada ciekawostki, a także wspomina o przygodach, jakie spotkały go w trakcie dotychczasowych wypraw.

Prowadzenie: Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Dalekiej Północy.

bilety – 10 zł

9 stycznia (wtorek), g. 17.00-18.00, sala kameralna 203
Nowohucki Uniwersytet Dzieci –  Wydział Turystyki
Afryka bryka – spotkanie z podróżnikiem

Na warsztatach dzieci będą mieć okazję:

  • poznać kontynent afrykański i dowiedzieć się wielu ciekawostek o nim,
  • nauczyć się przedstawić się po etiopsku,
  • przymierzyć afrykańskie stroje Tuaregów, Berberów i Masajów,
  • dotknąć ciekawych rekwizytów, jak duża geoda z Sahary, skórzany bęben z Kongo, róża pustyni, czy kenijska lalka,
  • Potrzymać w ręce prawdziwe jajko krokodyla nilowego,
  • Pobawić się w mnóstwo zabaw ruchowych i zręcznościowych z różnych krajów Afryki, jak zabawa „Koussir” z Tunezji i czy „Joka” – afrykański berek.”

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat.
bilety – 25 zł

12 stycznia (piątek), g. 18.00, Scena NCK
13 stycznia (sobota), g. 17.00, Scena NCK
65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA – koncerty jubileuszowe

Podczas dwóch jubileuszowych koncertów zaprezentowane zostaną pieśni i tańce z różnych regionów kraju w wykonaniu wszystkich grup zespołu, a także wychowanków. Jubileusz będzie szczególnym wydarzeniem dla tych wszystkich, którzy byli i są związani z Zespołem Pieśni i Tańca NOWA HUTA, ale także będzie świadectwem kultywowania wartości narodowych przez  młodych ludzi zrzeszonych w tym jednym z najstarszych amatorskich zespołów w Polsce.

Jubileusz Honorowym Patronatem objęli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

 Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA – ten wielce zasłużony zespół, od chwili powstania, nieprzerwanie służył mieszkańcom Krakowa, poprzez swoje liczne imprezy ale przede wszystkim zrzeszając w zespole dzieci, młodzież szkolną, studencką i pracującą. To w zespole prowadzona była i jest praca dydaktyczna w zakresie tańca, muzyki i śpiewu a także wychowawcza. Siedzibą zespołu jest Nowohuckie Centrum Kultury. Aktualnie zespół pracuje w trzech grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i zaawansowanej – zrzesza w sumie ponad 120 osób.

Zespół w przeciągu tych 65 minionych lat, reprezentował Kraków i Polskę na znaczących międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na europejskim, azjatyckim i afrykańskim kontynencie, wzbudzając zachwyt i szacunek do Polski. Historia tego zespołu to: ponad 1600 osób prezentujących swoje artystyczne zamiłowania, kultywujących polską kulturę ludową i narodową, to ponad 2100 koncertów, a także reprezentowanie Polski w 70 międzynarodowych wydarzeniach artystycznych. W swoim dorobku Zespół zdobył szereg nagród, wyróżnień i odznaczeń. Za swoją działalność artystyczną został uhonorowany m.in. Złotą Odznaką – Zasłużony dla Kombinatu Metalurgicznego (1987), Złotą Odznaką – Budowniczy Nowej Huty (1987), Złotą Odznaką – Za Prace Społeczną dla Miasta Krakowa (1988), Dyplomem Honorowym Ministerstwa Kultury i Sztuki Za Upowszechnianie Kultury (1993), Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2002), Złotym Medalem – Kraków 2000 (2003), Odznaką „Honoris Gratia” dla szczególnie zasłużonych dla miasta Krakowa (2008), Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”(2008), Medalem Rady Miasta Krakowa (2013).

bilety – 20 zł

14 stycznia (stycznia), g. 10.00, sala 206
Noworoczny turniej Jiu – jitsu
Pokaz połączony z prezentacją walk reżyserowanych.
Wystąpią adepci ośrodka dalekowschodnich sztuk walki SEIKEN.
bilety – 2 zł

16 stycznia (wtorek), g. 18.00, sala teatralna
94 Salon literacko muzyczny
Wieczór dziewięćdziesiąty czwarty

Stolik Literacki
„Wiersze ze świata” – wieczór autorski Anny Wojnarskiej-Maińskiej

Stolik Muzyczny
„Jak pięknie przemijać w rytmie walca” – recital Agnieszki Grochowicz

fortepian – Vitaliy Ivanov

Anna Wojnarska-Maińska

poetka, malarka, architekt (ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej); członkini krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; wydała dwanaście tomików wierszy, m. in. Przepychanki z Aniołem Stróżem (1997), Moja ciotka Ironia (1998), a także mikroopowiadań: Cała prawda o Funfulach (2010), Widzia(l)ne miasta (2012) oraz Cykliści (2016); często łączy obraz z tekstem; jest autorką wystaw malarskich indywidualnych i zbiorowych; urodziła się i mieszka w Krakowie, ale w wierszach podróżuje w czasie i przestrzeni, a dla bohaterów swoich poetyckich opowieści kreuje własne, pełne fantazji światy – nieco surrealistyczne, z lekka bajkowe.

Agnieszka Grochowicz 

wokalistka, autorka tekstów piosenek; współpracuje z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami – Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem, Jerzym Derflem, Mirkiem Czyżykiewiczem; laureatka wielu konkursów, za swoją działalność sceniczną nagrodzona także Stypendium Twórczym Prezydenta Miasta Krakowa; przez wiele lat związana z krakowską sceną Loch Camelot i współpracująca z Piwnicą pod Baranami; jej piosenki emitowane są na antenach regionalnych i ogólnopolskich stacji radiowych; artystka koncertuje na prestiżowych scenach całej Polski; obecnie podczas recitali prezentuje przedpremierowo autorskie piosenki z przygotowywanej właśnie płyty pt. Skąd Jestem.

prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk
bilety – 2 zł

14 stycznia (niedziela),  g16.00 – 18.00, Scena NCK
koncert zespołów artystycznych NCK
26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Celem tegorocznej zbiórki jest pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Po raz kolejny Nowohuckie Centrum Kultury włącza się w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Orkiestra pozyskane środki chce przeznaczyć na doposażenie oddziałów neonatologicznych w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.

SZTAB
W Nowohuckim Centrum Kultury będzie działał sztab wolontariuszy pod kierunkiem Jerzego Kujawskiego „Szpinaka”, który będzie prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Orkiestry.

KIERMASZ

To miejsce, w którym harcerze, nowohuckie szkoły oraz osoby prywatne mogą organizować swoje stoiska, z których całkowity dochód zostaje przekazany na rzecz WOŚP. To tutaj w zamian za finansowe wsparcie można zdobyć unikalne przedmioty z kolekcji od naszych sponsorów i darczyńców, pyszne ciasta oraz samodzielnie przygotowane przez uczniów i harcerzy przedmioty.

KONCERT
Tradycyjnie, jak co roku, zapraszamy także na uroczysty koncert z udziałem grup i zespołów artystycznych.

Liczymy, że będą Państwo z nami 14 stycznia i wspólnymi siłami wesprzemy 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagrajmy razem!

W godz. 12.00 – 16.00 zapraszamy również na kiermasz.
Bilet wstępu na koncert w postaci datku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

21 stycznia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
STANISŁAWA CELIŃSKA  „Atramentowo – Świątecznie” – koncert

Stanisława Celińska wciela się w swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która rozumie o czym śpiewa i wie jak zaczarować słuchacza swoim charyzmatycznym głosem, wykorzystując pełną paletę barw i emocji. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz, Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Na koncert składają się nie tylko tradycyjne kolędy i pastorałki, ale także świąteczne piosenki, skomponowane na tę okazję przez duet Celińska/Muraszko. Jednocześnie twórcy pozwolili sobie na odrobinę humoru, tak potrzebnego zarówno podczas świąt, jak i na co dzień.

bilety – 85 zł

22-23 stycznia (poniedziałek, wtorek), g. 9.00, sala kameralna 203
XV Krakowski Konkurs Recytatorski     

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych do udziału w  XV Krakowskim  Konkursie Recytatorskim. Organizatorami Konkursu są cztery krakowskie ośrodki kultury: Nowohuckie Centrum Kultury, Krakowskie Forum Kultury, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz Centrum Kultury Podgórza.

Konkurs prowadzony jest w drodze trzystopniowych eliminacji: Etap Szkolny, Rejonowy (w siedzibach organizatorów konkursu – także w NCK), Finał Krakowski oraz uroczyste zakończenie – 6 lutego 2018 r. w Nowohuckim Centrum Kultury.

bilety – 1 zł

23 stycznia (wtorek), g. 18.00, sala kameralna 203
Klub Podróżników Navigator  
Wietnam – Niezły Sajgon
Relacja z wyprawy i autorski pokaz zdjęć Kasi Pustelny – Szewczyk  i Marka Szewczyka

Wietnam od dawna był na liście naszych podróżniczych marzeń. Chyba każdy wraca z tego kraju zachwycony – krajobrazami, kuchnią i oczywiście ludźmi. Nas Wietnam też oczarował – znaleźliśmy tam  klimat dawnych Indochin. Często spotykaliśmy kobiety w tradycyjnych strojach a wielu mieszkańców nosi charakterystyczny kapelusz Non La. Na spotkaniu opowiemy o naszej podróży z północy na południe Wietnamu i przedstawimy wiele praktycznych informacji dla tych którzy planują odwiedziny w tej części Azji.

Kasia Pustelny-Szewczyk  i Marek Szewczyk – razem już ponad 12 lat, choć znają się od 18stu. Połączyły ich studia na Wydziale Fizyki UJ i wspólne pasje. Na początku podróżująca para, potem małżeństwo, a obecnie 3-osobowa rodzina. Od 2009 roku opisują swoje podróże na blogu Kasai.eu, starając się inspirować wszystkich do poznawania świata i siebie poprzez podróżowanie oraz udowadniając sobie i innym, że z dzieckiem   też się da wyruszyć w świat.

bilety – 2 zł

26, 27 stycznia (piątek, sobota), godz19.00, Scena NCK
spectral layers of movement

Interdyscyplinarny projekt łączący świat tańca, multimediów i dźwięku w wielowarstwowej instalacji interaktywnej, w której każdy z elementów jest równoznaczny. To spojrzenie na ruch przez pryzmat technologii i zabiegów technologicznych z muzyką i projekcjami interaktywnymi na żywo. Projekt stanowi osobliwe laboratorium zmieniając scenę w przestrzeń badań artystycznych. Motywem przewodnim jest ukazanie jakości ruchowych w warstwach projekcyjnych wypełnionych przetworzeniami, nawiązującymi swoim charakterem do różnych epok technologicznych, a w szczególności do kultury retro lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

spectral layers of movement
ruch / muzyka / wizualizacje
pomysł: Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk
koncepcja: Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk, Grupa Wokół Centrum – Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec
choreografia/taniec: Grupa Wokół Centrum
bilety – 35/25 zł

26 stycznia (piątek), studio teatralne 209, godz. 20.00
WITEK – spektakl autorski w wykonaniu Teatru Ab Intra
 Czy nadmiar rodzicielskiej uwagi może być równie szkodliwy co jej brak?

Co się dzieje, gdy rodzina gnieździ się w ciasnym mieszkaniu, gdzie atmosfera jest gęsta niczym dym z kościelnego kadzidła, a relacje bardziej napięte niż sutanna brzuchatego księdza…

Odpowiedzi na te pytania, to dopiero początek szczerego dialogu, który dotyka naszych najintymniejszych miejsc. Miejsc, których wstydzimy się pokazywać. Historia dorastającego Witka pokazuje nam, jak bardzo pragniemy szczerości, jednocześnie bojąc się własnego obnażenia. Kontrowersyjne wątki byłyby tylko zabawnym banałem, gdyby nie fakt, że historia jest prawdziwa, boleśnie prawdziwa.

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Hanczakowski
Opieka artystyczna i reżyserska: Marlena Topolska
bilet – 20 zł

28 stycznia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski
bilety – 2 zł

28 stycznia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK
ALIBI OD ZARAZ – spektakl komediowy – Teatr Capitol z Warszawy

Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta jest tego niezbitym dowodem. Michel zaprasza do domu piękną, młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona! Zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy. Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!

Obsada: Anna Korcz, Aleksandra Szwed, Wojciech Wysocki, Małgorzata Potocka Marcin Troński, Mateusz Banasiuk, Barbara Kurzaj

bilety – 80 zł

30, 31 stycznia (wtorek, środa), g. 9.00, sala kameralna 203
Finał XV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego 

31 stycznia (środa), studio teatralne 209, godz. 19.30
DZIEJBA LEŚNA wg Bolesława Leśmiana
Młodzieżowy Teatr Empiryk i Teatr Ab Intra

Gdzieś w zaświatach jest las, a w nim pogański grobowiec. Tam usytuowano granicę. By do niej dotrzeć wystarczy pogrążyć się we śnie. Wraz z Makarym wyruszymy w podróż po bezmiarach. Zatrzymamy się na moment między życiem a śmiercią. Staniemy się świadkami starcia równoważnych racji kształtowanych przez pogańskie siły natury i chrześcijańskie wartości. Rozważymy na ile człowiek zdolny jest przesunąć własne granice w obliczu pokusy, tuż przed przekroczeniem progu nieskończoności…

Reżyseria: Marlena Topolska
bilet – 20 zł

NCK wystawy – styczeń 2018 r.
Tradycje w Małopolsce – wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego
11 stycznia – 4 marca, Foto-Galeria
wernisaż wystawy w czwartek 11 stycznia o g.18.00
wstęp wolny

Barbara Wroniszewska Wójcik – „Zapis”
12-31 stycznia, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż wystawy malarstwa w piątek 12 stycznia o g.18.00
wstęp wolny

GRZEGORZ SKAWIŃSKI – Wystawa malarstwa „emocje”
12-31 stycznia, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż w piątek 12 stycznia o g.19.00
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa prac
czynna:  wt.-sob.  w g. 11-19, nd. 12-19, pon. nieczynna.
bilety – 10/8 zł

A JUŻ W LUTYM…

MAGDA UMER – recital „Wciąż się na coś czeka”
9 lutego, g. 19.00, Scena NCK

JERZY POŁOMSKI – koncert jubileuszowy „Cała sala śpiewa z nami”
10 lutego, g. 17.00, Scena NCK

Festiwal Teatrów Dla Dzieci
12-23 lutego

PAWEŁ DOMAGAŁA – koncert „Opowiem Ci o mnie” – finał trasy
23 lutego g. 19.00, Scena NCK

KABARET POD WYRWIGROSZEM – program „500+”
25 lutego, g. 19.00, Scena NCK

, , ,