highrise

PLAN FILMOWY NA PLACU ZABAW – SIERPIEŃ

Miejsca

29 Lip 2016   , , ,

Kino! Kino! Kino!

lost at sea

Od maja, wraz z rozpoczęciem sezonu, na Plac Zabaw powrócił cykl pokazów filmowych Plan Filmowy. Jak co roku, na Placu pokazujemy filmy, których niekoniecznie mieliście okazję zobaczyć w polskim kinie. Kino mocne, przejmujące, ciekawe, kino z całego świata. Tegoroczny program Planu Filmowego skupi się w wokół 4 bloków tematycznych: MIASTO, MASA, MASZYNA i MUZYKA oraz sekcji XYZ, w którym pojawiają się najróżniejsze filmy niezwiązane z głównymi blokami. Kuratorką Planu Filmowego jest Lila Majchrzycka.

W cyklu MIASTO znajdą się filmy, które podejmują tematykę „miejską”, w szerokim tego słowa znaczeniu:

BABUSHKAS OF CHERNOBYL o ludziach, którzy pomimo zagrożenia zdrowia i życia zdecydowali się żyć w Czarobylu.
ISTAMBUL UNITED o kibicach, kibolach i ultrasach z Turcji, którzy podczas antyrządowych zamieszek w parku Gezi, zjednoczyli się by walczyć ramię w ramię o wspólną sprawę.
BIKES VS CARS – dokument opisujący lobby samochodowe oraz losy aktywistów rowerowych z kilku światowych metropolii.

MASA to filmy, które były dostępne na ekranach kin w poprzednim sezonie:
PENTAMERON – najlepsza baśń dla dorosłych jaka do tej pory powstała. Do tego gwiazdorska obsada – Vincent Cassel i Salma Hayek
BEFORE I WAKE – czas na HORROR!
HIGH RISE – wizualny rollercoaster

MASZYNA, filmy, które opisują zjawiska, które mają charakter masowy i niekoniecznie podlegają logice:
SCENA CISZY – jak to jest ocaleć ze zbrodni ludobójstwa dokonanej przez brygady śmierci w latach 60. XX wieku w Indonezji?
SCENA ZBRODNI – reżyser Joshua Oppenheimer spędził siedem lat z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji.
THE VISIT – symulacja pojawienia się na Ziemi życia pozaziemskiego. Czy ludzkość jest przygotowana na taką konfrontację?

MUZYKA to wybrane filmy o tematyce muzycznej, których nie mieliście sposobności do tej pory zobaczyć, a które obejrzeć trzeba koniecznie!
YALLAH! UNDERGROUND – dokument o muzyce z Bliskiego Wschodu. Nowoczesne dzwięki pulsujące pośród uczucia rozczarowania współczesnym światem i niepewnymi perspektywami na przyszłość.
WYOBRAZ SOBIE ŚWIAT BEZ MUZYKI – fantastyczny muzyczny performance. Zeszłoroczny laureat nagrody publiczności na Docs Against Gravity

XYZ to filmy bardzo różnorodne:
Najlepsze animacje OPLA! 2016
MŁODE WILKI

PLAN FILMOWY NA PLACU ZABAW – PROGRAM NA SIERPIEŃ
02.08.
– Wieczór z polską animacją, ok. 105 min, cykl: XYZ
Poczatek sierpnia to start z cyklem Plan Filmowy od podróży w świat animacji! 19 polskich animowanych krótkich metraży – laureatów IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA wybranych przez publiczność z 69. polskich miejscowości, to zdumiewająca mieszanka technik, stylów i emocji.

W PROGRAMIE:

MAGICZNY LAS (2016, 3’45”), Artur Marcol (Panoptiqm Studio)
CIPKA (2015, 8’22”), Renata Gąsiorowska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
DRUMLA (2015, 12’29”), Tomasz Pawlak 
JA JESTEM ZŁODZIEJ (2015, 5’22”), Maciej Przemysław Bednarek | Elektronikt 
MOZAIKA, WALC ŚLEDZIONY (2015, 4’25”), Andrea Guizar (PWSFTviT ŁÓDŹ) 
WHADDUP FISH! (2015, 1’14), Tomasz Pilarski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) 
GLI.TCH (2014, 3’34”), Mikołaj Sęczawa (ASP ŁÓDŹ) 
TA CHOLERNA NIEDZIELA (2014, 16’09”), Przemek Kotyński (Studio Produkcyjne ORKA) 
ZACZYN (2015, 4’55”), Artur Hanaj (PWSFTviT ŁÓDŹ)
I AM (2014, 00’05”), Magdalena Pilecka 
KOLEKCJONER (2015, 07’09”), Kamila i Mirek Sosnowscy 
CUKIERKI (2014, 3’26”), Mai Tran | ROBODROM 
ZAPIS Z WCZORAJ (2015, 5’00”), Michał Soja (ASP KRAKÓW) 
HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA (2015, 1’09”), Maciej Żuk / Kamil Wójcik 
DRUCIANE OPRAWKI (2014, 14’), Bartosz Kędzierski (Studio KINESKOP) 
CZARNA WOŁGA (2015, 3’58”), Marta Wiktorowicz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) 
PRZETRWAĆ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ (2015, 2’29”), Michał Rychławski (STREFA 57) 
RZEŹBA DNIA (2015, 3’31”), Monika Kuczyniecka | Renata Przemyk 
NIE TRAĆ GŁOWY (2015, 4’), Karolina Specht (PWSFTviT ŁÓDŹ) 
ŻYCIE (2015, 1’34”), Michał Rychławski (STREFA 57)

Całość potrwa ok. 105 minut. I do tego niespodzianka!

09.08. High Rise, reż Ben Wheatley | PLAC ZABAW | 21:30 | cykl: MASA

W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu, zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.

16.08. Pod opieką wiecznego słońca, reż. Witalij Manski | PLAC ZABAW | 21:30 | cykl: MASZYNA

Rosyjski reżyser Witalij Manski zrobił propagandowy film na zlecenie rządu Korei Północnej. Przedstawiciele władz nie wiedzieli jednak, że reżyser nigdy nie wyłączał kamery – co dało szokujący obraz indoktrynacji północnokoreańskiego społeczeństwa. Wszystkie sceny „prawdziwego” życia zostały bowiem zainscenizowane.

23.08. Lost at Sea, reż. Andrzej Łąka | PLAC ZABAW | 21:30| cykl: XYZ

To dokument o miłości do surfingu tysiące kilometrów z dala od oceanu. O zimowym poszukiwaniu fal na Bałtyku i niecierpliwości ekipy, która nie może doczekać się zapowiadanych warunków.

30.08.  Watch Docs na spacerze: Drużyna E, reż. Katy Chevigny & Ross Kauffman | PLAC ZABAW | 21:30 |  cykl: MASZYNA

Human Rights Watch (HRW) to jedna z najbardziej kompetentnych organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka na świecie. Jej słynne z obiektywizmu i rzetelności raporty piętnują wszelkie naruszenia praw jednostki, nie tylko w krajach rządzonych przez bezwzględnych dyktatorów, ale także w tak zwanych starych demokracjach.

Tytułowy E-Team (Emergency Team) to zespół ekspertów HRW, którzy w momentach kryzysowych na miejscu najcięższych zbrodni, niejednokrotnie z narażeniem życia, badają świeże ślady, gromadzą zeznania świadków i dowody rzeczowe.

Autorzy filmu towarzyszą członkom E-Teamu podczas kilku niebezpiecznych misji. Nerwowe ujęcia z ręki pozwalają nam niemal fizycznie odczuć stres nieustannie towarzyszący im w pracy. Anna i Ole udają się do Syrii, by na miejscu zbadać kwestię używania przez siły rządowe zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb kasetowych. Kamera z bliska rejestruje szczegóły wyprawy: szaleńczy bieg przez zieloną granicę między Turcją a Syrią, momenty grozy podczas ostrzału, rozpacz ludzi, którzy przed chwilą stracili bliskich i nieoczekiwane wyznanie Anny, która oznajmia mężowi, że jest w ciąży. Kolejne misje, kolejne państwa: czwórka protagonistów przemierza coraz to nowe miejsca konfliktów, w nadziei na to, że ujawnienie szokującej prawdy zmusi w końcu społeczność międzynarodową do działania.

Szczegółowy program Placu Zabaw i Barki znaleźć można na:plac zabaw logo
facebook.com/placzabawnadwisla
facebook.com/planbarka

, , ,