Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum +Ül¦ůskiego

Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum Śląskiego

Miejsca

28 Cze 2016   , ,

Wakacje z Muzeum.Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum +Ül¦ůskiego

Jakie są zagadki starej kopalni? Co jest potrzebne do prowadzenia wykopalisk? Jak żyło się mieszkańcom tradycyjnego familoka? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy wakacyjnych spotkań i warsztatów organizowanych w Muzeum Śląskim. Czekają nas pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi

Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów plenerowych dla rodzin z dziećmi uczestnicy poczują się jak prawdziwi archeolodzy – będą poszukiwać ukrytych w ziemi skarbów, nauczą się postępować ze znaleziskami. Spróbują też zrekonstruować przedmiot na podstawie znalezionego fragmentu i odpowiedzieć na tytułowe pytanie, co to było. W sierpniu zapraszamy do wspólnego grania w gry planszowe, przy okazji można będzie poćwiczyć śląskie słówka i dowiedzieć się, jak żyło się mieszkańcom tradycyjnego familoka. Strefa gier będzie dostępna w godzinach zwiedzania, a grać będzie można w otoczeniu barwnych dzieł samorodnych twórców w Galerii plastyki nieprofesjonalnej – na tle śląskich pejzaży, górniczych miast i miasteczek.

Spotkania dla dorosłych

Spędzającym lato w mieście młodzieży i dorosłym proponujemy sobotnie plenery malarskie, podczas których wzorem dawnych pejzażystów będzie można stanąć ze sztalugami pod gołym niebem i spróbować swoich sił w malowaniu farbami olejnymi. W letnie sobotnie wieczory zapraszamy natomiast na seanse plenerowe przy dawnej kopalnianej kuźni. Spędzimy czas, oglądając dzieła twórców z różnych stron świata, którzy w centrum zainteresowania postawili m.in. taniec czy malarstwo. Nie lada gratką będą również sentymentalne spacery szlakiem dawnej kopalni w wybrane sierpniowe soboty. Wspólnie wejdziemy do budynków, w których mieściły się kuźnia, warsztat czy magazyn odzieżowy, a to wszystko z towarzyszeniem opowieści o losach samej kopalni, jak i pracujących w niej ludzi.

Zajęcia dla grup

Uczestników zajęć przygotowanych dla grup półkolonijnych zapraszamy do świata dawnego przemysłu. Będzie to wyjątkowa okazja do odwiedzenia starych kopalnianych budynków – w tym niedostępnych w ciągu roku szkolnego warsztatu i kuźni, a w nich maszyny wyciągowej zajmującej cały budynek czy kilkunastometrowej wiertarki do produkcji luf armatnich. Podczas spaceru nie zabraknie rozwiązywania zagadek, zbierania tajemniczych przedmiotów, a na końcu zaprosimy do zabawy plastycznej. W jej trakcie stworzymy „potwory” inspirowane wyglądem starych urządzeń technicznych.

Dla dzieci

CZY WIESZ, CO TO BYŁO? ZABAWY Z ARCHEOLOGIĄ
Warsztaty plenerowe dla dzieci i rodzin z dziećmi
6, 7, 13 oraz 14 lipca / godz. 10.30 / Czas trwania ok. 1,5 godziny / Opłata za udział w warsztatach  7 zł.
Liczba uczestników ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 32 213 08 70.

STREFA GIER PLANSZOWYCH
Sierpień / godz. 10.00-20.00 / Galeria plastyki nieprofesjonalnej
W ramach biletu wstępu do muzeum.

Dla dorosłych

LETNIE PLENERY MALARSKIE
9 lipca, 6 i 27 sierpnia / godz. 17.00 / Wstęp 20 zł
Uwaga! Wcześniejsze doświadczenia plastyczne nie są konieczne.
.

KINO KUŹNIA
Wszystkie seanse rozpoczynają się w soboty o 21.30. Wstęp wolny.
3 lipca Pina (reż. Wim Wenders, 2011)
Projekcje realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa.

SENTYMENTALNE SPACERY SZLAKIEM DAWNEJ KOPALNI
6, 13 i 27 sierpnia / godz. 16.00 / Opłata za oprowadzanie 5 zł od uczestnika.
Zbiórka przed wejściem głównym.

Warsztaty plenerowe dla grup półkolonijnych

ZAGADKI STAREJ KOPALNI
Zajęcia prowadzone są przez całe wakacje, od wtorku do piątku / czas trwania 1,5 godziny
Opłata za udział w warsztatach 5 zł od uczestnika. Grupy do 25 osób.
Zapisy telefoniczne lub osobiste w Dziale Edukacji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00, tel. 32 77 99 319, 32 77 99 316

https://www.facebook.com/muzeumslaskiemuzeum-slaskie
http://www.muzeumslaskie.pl

, ,