Bemine – Hopscotch EP

Nowa muzyka

10 Gru 2015   , , Video

Powieść, drzwiami do muzyki.bemine3

Wiele jest dróg by odkryć piękno. Można się go doszukiwać, godzinami wpatrując się w obraz, można także, spędzić wieczór w ulubionym fotelu, czytając nową powieść, aczkolwiek, nie ma chyba nic bardziej odprężającego od wsłuchania się w pląsające dźwięki, układane z niezwykłą starannością w jednym celu, by były słuchane.

Trafiając na projekt Bemine i mini album „HOPSCOTCH”, wydawało mi się na początku, że mam do czynienia z kolejnym wydawnictwem, zmierzającym w kierunku synthpopu, indie dance.  Materiał, w którym ogniskuje się wyczucie, erudycja, wrażliwość, wyobraźnia i zamiłowanie do budowania dźwiękowej przestrzeni , powoduje u słuchacza niewątpliwe stan błogości.

Projekt Bemine został stworzony przez Joannę Longić, kompozytorkę i wokalistkę, absolwentkę kierunku Music Performance na londyńskim uniwersytecie Middlesex przy wsparciu producenta muzycznego Tobiasza Bilińskiego – Coldair, którego twórczość solowa została wydana przez Warner Music jako część showcase’u „Don’t Panic! We’re From Poland”, artysty intermedialnego oraz twórcy wideo Jarka Tokarskiego.

Artystka w tworzeniu wydawnictwa, skierowała się ku powieści Julio Cortázara, pt.:”Gry w klasy”. Sama Joanna tak mówi o swojej inspiracji:

Naszą inspiracją stała się powieść „Gra w klasy” (ang. „Hopscotch”, hiszp.„Rayuela”) Julio Cortázara, która kładzie nacisk na czynną rolę odbiorcy we współtworzeniu fabuły zachęcając go do poszukiwania własnej interpretacji niejasnych wydarzeń. Wzorując się na tym hipertekstowym modelu książki utwory zostały skomponowane w taki sposób, żeby stworzyć spójny scenariusz filmu krótkometrażowego, który umożliwia odbiorcy jednoczesne doświadczenie wielu interpretacji oraz samodzielne tworzenie nowych znaczeń.

Joanna pragnie kontynuować swoją drogę skupiając się na wypowiedziach, jednej z postaci książki „Magi”, która jest zarazem zaborcza i intrygująca, tym samym stając się inspiracją dla pseudonimu artystycznego wokalistki.

Podsumowując, „Hopscotch”, jest świetnie przygotowanym materiałem pod względem muzycznym i artystycznym. Widać pomysł na siebie i muzykę. Kończąc można powiedzieć, odnosząc się do tytułu powieści Julio Cortázara, że gra w klasy wydaje się prosta, lecz  gra o bycie na scenie już nie.

https://bemine.bandcamp.combemine2
https://www.facebook.com/beminemusic

Szpak

 

, ,