Foliba – Tan

Nowa muzyka

5 Lis 2015   , , Video

Upragniony krążek.foliba team

Wrocławski zespół Foliba powstał w 2005 roku z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Poza nim, aktualnie skupia czterech muzyków: Darka Mikłasza, Sławka Janusa, Jędrzeja Kuziela oraz od niedawna Ablaye Badji (Senegal). Inspirowani duchem ludu Malinke, grupy etnicznej zamieszkałej terytoria Gwinei, Mali, Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso, Gwinei Bissau, Senegalu oraz Gambii. W swoich utworach podróżują rytmem po południowych zakamarkach ziemi wypełnionych muzyką pełną zachodnio-afrykańskiego powietrza. Jednak dopiero po 10 latach wspólnego grania, niezliczonej ilości koncertów (bo o setkach mowa), postanowili uczcić mijającą dekadę wydaniem 16-ego października pierwszej płyty CD „Tan”-z języka malinke 10- nagranej lipcem 2015r w Krotoszynie. Płyta składa się z 7 utworów, łącznie trwających ponad 30 min.

-Jarabi
-Soli
-Guinee Fare
-Lamtiyama
-Dununba
-Djole
-Legenda

Jeszcze przed premierą płyty został opublikowany teledysk do zwiastującego „Tan” utworu „Legenda”. Co do samego brzmienia płyty, zespół żegluje po afrykańskich klimatach, można powiedzieć, „nawigując się” instrumentami jak rdzenne Afryce : shekere, kora, djembe, dundun, tama czy balafon. Płyta obfituje w smaki i uroki Czarnego Kontynentu. Aura i klimat „Tan” pozwala słuchaczowi przenieść się na 30 minut do pełnej słońca Afryki. Ablaye wplata pomiędzy brzmienie instrumentów, lekkie teksty w języku mandinka. Wśród gości, na płycie pojawiają się Cheeba – wokalista (EastWest Rockers) oraz multiinstrumentalista Kamil Rogiński.

W moim odczuciu płyta trafia w sedno, zdaje się celu do jakiego nagrano „Tan”, do jakiego powołano zespół. Jednak nie można przejść obojętnie obok faktu, że zespół decydując się grać muzykę – jak to określa- „odnajdującą swe korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej” , o „energetycznych rytmach w klimacie podzwrotnikowym” , sam decyduje się na to , że ich muzyka zostanie doceniona głównie przez konkretnego odbiorcę czującego ten klimat.

https://www.facebook.com/folibamusicfoliba managment
https://www.facebook.com/folibamanagement

Paweł Pietrucha

, ,