DSC_1683m

Kortez „Wracaj do domu”

Nowa muzyka

3 Lis 2016   ,

Nowy klip od Korteza. okladkowe male

Teledysk do utworu „Wracaj do domu” znajduje się na płycie „Kortez / Kraków / 2.04.2016 / Klub Studio / Oficjalny Bootleg” jako bonus track. Nie jest on materiałem koncertowym, dlatego nie ma go na regularnej trackliście. Zarówno obraz jak i dźwięk zostały zarejestrowane podczas specjalnie na ten cel przeznaczonej próby w krakowskim klubie Studio.

„Wracaj do domu ma dla mnie szczególne znaczenie – wiąże się z nim pewna historia” – opowiada Kortez. „Długo nie mogliśmy z Agatą napisać tekstu do tego numeru, a kiedy już powstał coś ciągle w nim nie grało. Zmienialiśmy aranże, sposób śpiewania, tonacje, ale wciąż nie byliśmy zadowoleni. W końcu po którejś z wielogodzinnych nocnych sesji w studiu zdecydowaliśmy, że chyba trzeba jednak wymienić tekst. I jak to często bywa w takich momentach kiedy stoisz pod ścianą i walisz głową w mur przyszło rozwiązanie.

Rozwiązaniem było przeczytana dawno temu historia z nigdy nieopublikowanego zbioru opowiadań Jarka Szubrychta pt. „Orszak”. „Orszak” zbiera prawdziwe historie gościa, który jako dzieciak i młody chłopak jest świadkiem niby zwyczajnych wydarzeń jakie mają miejsce w jego miasteczku. I ja i Agata pochodzimy z małych miejscowości, gdzie podobnie jak w tej opisywanej przez Jarka, dzieją się takie same niby zwyczajne rzeczy jakich żadne dziecko nie powinno oglądać, dlatego jedna z tych historii trafiła do nas szczególnie i postanowiliśmy napisać o tym tekst.

Historia opowiada o tym, jak do miasteczka pewnej wiosny przyjeżdża szczególna postać. Inaczej ubrany, inaczej mówiący, czytający książki outsider rodem z powieści buntowniczych, który w jednej chwili zyskuje sobie sympatię i szacunek miejscowych „królów ulicy”. Gość wywraca nędzne życie miasteczka do góry nogami, przywozi opowieści z wielkiego świata, ma życiowe przemyślenia i ciężkie narkotyki, które wprowadza w życie miasteczkowiczów wypierając inne używki. Chłonie wszystko na swojej drodze i nie bierze jeńców. I jest to tak atrakcyjne, że nikt nie umie się temu oprzeć. Nawet ten mały chłopiec – obserwator, narrator opowiadania. Ten też polując na odpowiedni moment i przygotowując sobie wcześniej całą mowę chce trafić do świty przybysza.

I kiedy już taki moment się trafia, podchodzi do niego ze strachem i namaszczeniem, coś tam zagaduje, a ten mówi do niego „spierdalaj gnojku”. I to „spierdalaj gnojku”, które jak sam o tym pisze Jarek prawdopodobnie uratowało chłopcu-narratorowi życie, było dla nas punktem wyjścia do tekstu.

Jarek pisze w swoim opowiadaniu, że może to „spierdalaj” było ze strony przybysza aktem łaski, świadomym wyborem, próbą uratowania dzieciaka i darowania mu tego syfu, którym wszystkich raczył, bo może „już się nażarł, bo miał dość ofiar”. I to wydało nam się strasznie mocne. Bo co gorszego może cię w życiu spotkać, co gorszego możesz zobaczyć niż swoją śmierć za życia? Jaka świadomość może być gorsza niż to, że nieodwracalnie zniszczyłeś siebie i jesteś nic nie wartym żywym trupem? I jak świadome i smutne zarazem jest powiedzenie wówczas tego „spierdalaj”. My zrobiliśmy z tego „wracaj do domu”, a postać przybysza uczyniliśmy pomiotem lirycznym w naszym tekście.”

Najbliższe koncerty Korteza:
04.11 – GŁOGÓW – M.O.K. (TRIO)
05.11 – WADOWICE – W.C.K. (TRIO)
06.11 – WOLBROM – Dom Kultury (TRIO)
09.11 – CIESZYN – Teatr im. A. Mickiewicza (TRIO)
10.11 – DĄBROWA GÓRNICZA – Pałac Kultury Zagłębia
11.11 – PSZCZYNA – Centrum Kultury (TRIO)
12.11 – BYTOM – Centrum Kultury (TRIO)
13.11 – SIEMIANOWICE – Centrum Kultury (TRIO)
14.11 – TYCHY – Teatr Mały (TRIO)
19.11 – TCZEW – Dom Kultury (TRIO)
20.11 – WEJHEROWO – Wejherowskie Centrum Kultury (TRIO)
25.11 – GDAŃSK – Klub B90
27.11 – MRĄGOWO – Centrum Kultury i Turystyki (TRIO)
03.12 – BIAŁYSTOK – Filharmonia Podlaska

Facebook Kortez

,